18-45 yaş arası bireylerde düzenli spor yapmanın sporcu kimliği, narsisizm ve empati düzeyleri arasındaki ilişki
Relationship between athlete identity, narcissism and empathy levels of regular sports in individuals aged 18-45
  1. Tez No: 585759
  2. Yazar: FAKHRİYYA NASİRZADE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN EBADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Sporun insan sağlığı için sadece fizikî olmak dışında, psikolojik açıdan da önemli derecede etkili olduğu aşikardır. Psikoloji her alanla olduğu gibi, spor alanıyla da yakından ilişkili olmakla birlikte, sporcunun performansına da etki etmektedir. Araştırmamın diğer değişkenleri olan narsisizm ve empati düzeyleri, psikolojiyle spor arasında ilişkisi olabilecek dalları olarak kabul görebilmektedir. Bu araştırma, sporcu kimliğinin narsisizm ve empati düzeyleri arasında ilişki olabileceği varsayımından yola çıkılarak yapılmıştır. Yapılan araştırmada, düzenli spor yapan bireylerin narsisizm ve empati düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma, çeşitli spor salonlarında 18-45 yaş arası düzenli spor yapan 203 kişiyle yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak“Sosyodemografik Bilgi Formu”,“Sporcu Kimliği Ölçeği”,“Narsisistik Hayranlık Ve Rekabet Ölçeği”,“Empati Düzeği Belirleme Ölçeği”Kullanılmıştır. Verilerin Analizi SPSS 24 Programı Kullanılarak Yapılmış, Pearson Analizi, Bağımsız Örneklem T Testi, Varyans Analizi ve Welch Testi'nden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonucunda spor yapmanın, narsisizmle istatiksel olarak zayıf ilişkili olduğu, empati değişkenleriyle ise istatiksel olarak ilişkisinin anlamlı derecede olmadığı belirlenmiştir. Sporda geçirilen seneler arttıkça narsisiszm göstericilerinde düşüş gözlemlenmiştir. Cinsiyet farkına bakıldığında erkeklerin spora katılımının kadınlara oranla daha fazla olduğu belirlenmiştir. Medenî durumun değişkenle istatiksel olarak ilişkisi bulunmamıştır. Bunun yanı sıra maddi durumu yüksek olan bireylerin spora katılımın daha fazla olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is obvious that sports are not only physical but also psychologically important for human health. Psychology is closely associated with sports as well as with every field and affects the performance of the athlete. The other variables of my research, narcissism and empathy, are the branches of psychology that will be able to relate to sports. This study was carried out based on the assumption that athletes will know the relationship between narcissism and empathy levels. In this study, a relational survey model was used to examine the relationship between narcissism and empathy levels of athletes. The research was carried out in various sports halls with 203 people between the ages of 18 and 45. as a data collection tool,“sociodemographic data form”,“athlete identity scale”,“narcissistic admiration and competition”,“empathy level determination scale”were used. Analysis of data was performed using SPSS 24, Pearson analysis, independent sample t test, variance analysis, Welch test. As a result of the study, it was determined that sports had a statistically weak relationship with narcissism and that the relationship with empathy variables was not statistically significant. As the sport increased last year, there was no decrease in narcissism demonstrators. According to the gender awareness, it was determined that men had more participation in sports. The marital status was not statistically correlated with the variable. In addition, it has been determined that individuals with high financial status are more involved in sports.