Tip II Diabetes Mellitus' lu ve bozulmuş glukoz toleranslı hastalarda doku Doppler ekokardiyografi ile bakılan miyokardiyal performans indeksi ve BNP ilişkisi
Correlation of the myocardial performance index with BNP in patients with type II Diabetes Mellitus and impaired glucose tolerance
- Tez No: 293123
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BOYACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
AMAÇ : Diabetes Mellitus (DM) ve bozulmuş glukoz toleransı (IGT ), bozulmuş sol ventrikül fonksiyonları ile ilişkilidir. Bizim amacımız bu iki klinik tabloda doku Doppler ile bakılan miyokardiyal performans indeksi ( MPİ' ) ve beyin natriüretik peptidin ( BNP ) miyokardiyal fonksiyon bozukluğunu gösterebilmesini ve birbiriyle ilişkili olup olmadığını test etmektir.YÖNTEM : Çalışmaya hipertansiyon, koroner arter hastalığı tanıları olmayan ve antihipertansif ajan kullanmayan DM' li ve IGT' li hastalar alındı. Aynı dışlanma kriterlerine uyan sağlıklı gönüllülerden oluşan bir kontrol grubu oluşturuldu.Hastaların bazal klinik özellikleri, rutin laboratuar parametreleri ve BNP düzeyleri kaydedildi. Her hastada ekokardiyografik olarak hem geleneksel yöntemle MPİ hem de doku Doppler ile bakılan MPİ' değerleri ve ayrıca E dalgası deselerasyon zamanı (EDZ), E \ A , E \ E' parametreleri bakıldı.Gruplar arasında farklar ve hem tüm hastalarda hem de DM ve IGT alt gruplarında parametrelerin birbirleriyle ilişkileri test edildi.BULGULAR : Çalışmaya 31 tane tip II DM'li ve 21 tane bozulmuş glukoz toleransı olan hastalar alındı. Kontrol grubu olarak sağlıklı, gönüllü bireylerden oluşan 30 kişilik bir grup oluşturuldu. Erkek cinsiyet oranı, vücut kitle indeksi, Hb, BUN, kr, LDL, HDL , sol ventrikül sistol ve diyastol sonu çapları her üç grupta da benzerdi. BNP değerleri açısından DM grubu IGT ve kontrol grubuna göre, IGT grubu da kontrol grubuna göre daha yüksek değerlere sahipti (36 ± 17'e karşılık 61 ± 20 ve 75 ± 17, p< 0,001 ). Geleneksel yöntemle bakılan MPİ değerleri, en yüksek DM, en düşük kontrol grubu olacak şekilde her üç grupta anlamlı derecede farklı idi ( 0,41 ± 0,05, 0,53 ± 0,1, 0,62 ± 0,06, p< 0,001 ). Doku Doppler ile hesaplanan MPİ' değerleri de aynı sıralamayı gösterir şekilde anlamlı derecede farklı idi ( 0,51 ± 0,05, 0,57 ± 0,11, 0,63 ± 0,07, p< 0,001 ). Sadece IGT ve DM gruplarından oluşan bir gruba ; BNP ve ortalama MPİ' değerlerinin birbiriyle ve diğer parametrelerle ilişkisi bakımından korelasyon testi yapıldı. BNP ve ortalama MPİ' değerleri arasında anlamlı derecede pozitif ilişki bulundu ( r değeri : 0,574, p< 0,001 ). Hem BNP hem de ortalama MPİ'; EDZ , E/E' ve geleneksel yöntemle ölçülen MPİ oranıyla anlamlı bir ilişkiye sahiplerdi.. Sadece DM' lu hastalardan alınan bir grup oluşturulduğunda da BNP ve ortalama MPİ' değerleri arasında pozitif ilişki devam ediyordu ( r değeri : 0,499, p = 0,04 ). Sadece IGT hastaları alındığında da benzer ilişki sürüyordu. ( r değeri : 0,543, p = 0,01 ). EDZ, E/E' ve geleneksel yöntemle ölçülen MPİ değerleri de benzer şekilde her iki alt grup çalışmasında da anlamlı ilişkilerini korudularSONUÇ : IGT ve DM hastalarında BNP ve MPİ gibi iki prognoz belirteci parametre riskli hastaları belirlemede kullanılabilir. BNP ya da MPİ' den herhangi birinin net ayrım yapmaya yetecek kadar bilgi veremediği durumlarda bu iki parametrenin birbiri ile ilişkisi kullanılarak hastanın riskinin belirlenebileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Background and Objectives: Diabetes Mellitus(DM) and impaired glucose tolerance are releated left ventricular dysfunction.In this study we aimed to look for, if myocardial performance index(MPI) measured by tissue doppler and brain natriuretic peptide(BNP) can show myocardial functional abnormality and to test if they are interrelated to each other.Methods: The patients excluded in the study were having the diagnosis of hypertension, coronary artery disease and use of antihypertensive agent. We established a control group which had the same exclusion criterias. Basal clinical findings, routine labaratory findings and BNP levels of patients were recorded. In all patients, MPIs which were measured by both conventional method and also by tissue dopper and E wave deceleration time(EDT), E/A, E/E? parameters were recorded. Differences between groups were also tested between all patients and also between subgroups of patients with DM and IGT.Results: 31 type II DM patients and 21 patients with IGT were included in the study.As a control group we established 30 persons of healty volunteers.Male sex ratio, body mass index, Hb,BUN,Creatinine, LDL, HDL, end-systolic and end-diastolic measures of left ventricle were similar in each three groups. The BNP values of the DM group were greater than IGT and the control group and the BNP values of IGT were also greater compared to the control group (36 ±17 vs.