İnternet reklamlarına yönelik tüketici tutum ve inançlarının belirlenmesi: Diyarbakır ili örneği
Determining beliefs and attitudes of customers towards internet advertising: Diyarbakir city example
- Tez No: 585762
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMA KARABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bilgi çağının etkin bir kanalı olan internet, firmaları tüketicilere yakınlaştıran önemli bir araç olarak kullanılmaya başlanmıştır. Firmalar potansiyel ve mevcut müşterilerine bilinen kanalların dışında, sosyal medya ve internet reklamları aracılığıyla da erişir olmuştur. Bu tezin amacı; internet reklamlarının tüketiciler tarafından algılanış biçimini ortaya koymak ve tüketicilerin internet reklamlarına yönelik tutum ve inançlarını tespit etmektir. Araştırmada ölçüt soru; tüketicinin interneti aktif olarak kullanıp kullanmadığı olmuştur. Bunun nedeni; aktif internet kullanan bireylerin daha çok internet reklamlarına maruz kaldığı düşüncesidir. Bu çerçevede, yalnızca aktif olarak internet kullanan tüketicilerle anket yapılmıştır. Öte yandan; internet reklamlarına yönelik tüketici tutumunun bazı demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığı da araştırılmıştır. İnternet reklamlarının tüketiciler tarafından algılanış biçimini ortaya koymak ve tüketicilerin internet reklamlarına yönelik tutum ve inançlarını tespit etmek amacıyla Diyarbakır ilinde yaşayan 352 tüketiciden anket yoluyla veri toplanmıştır.Araştırma bulgularına göre, tüketicilerin internet reklamlarına ilişkin inançlarının alt boyutları olan; Zevk Alma, Bilgilendirme, Makro Ekonomik Fayda ve Materyalizmin tüketici tutumunu etkilediği ve tüketici tutumunun da internet reklamlarına yönelik inanç ile bu reklamlara yönelik verilen tepkiler arasında aracı rol üstlendiği bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Internet, which is an efficient channel for information age, has been used as an important tool to bring companies closer to consumers. Companies also reach potential and existing customers through social media and internet advertising as well as familiar channels. The purpose of this thesis is to put the way consumers perceive internet advertising and to determine the attitudes and beliefs of consumers towards internet advertising. Criterion question in the research is that whetherconsumers have actively used the internet or not. The reason of this question is the belief that individuals who use internet actively are more exposed to internet advertising. Surveys were conducted only on consumers who actively use the Internet in this scope. On the other hand, it has also been researched whether consumer attitudes towards internet advertising differ based on some demographic characteristics. The data were collected from 352 consumers in Diyarbakır by way of questionnaire in order to show the perception of internet advertising of consumers and determine attitudesand beliefs of consumers towards internet advertisements. As a result of the study,it has been found out that Enjoyment, Informing, Macro-economic Utility and Materialism, which are the sub-dimensions of beliefs of consumers towards internet advertising, influence attitudes of consumers and generate reaction and that attitude of consumer undertakes the role of an instrument between the belief towards internet advertising and reactions to these advertisements.