Gebelerde ortoreksiya nervoza eğiliminin belirlenmesi
Determination ofthe orthorexia nervosa tendencyamong pregnant women
  1. Tez No: 585770
  2. Yazar: RUVEYDA ALTINER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nutrition and Dietetics, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Sağlıklı olmak ve yaşam kalitesini arttırmak için beslenmenin yeterli ve dengeli olması gerekmektedir. Bazen sağlıklı beslenme tutumunda aşırıya kaçmak yeme bozukluğuna neden olabilmektedir. Beslenme tutumlarında meydana gelen bozulmalar bireyin yeterli ve dengeli beslenmesini engelleyebilmektedir. Sağlıklı beslenme takıntısı Steven Bratman tarafından ortoreksiya nervoza olarak tanımlanmıştır. Gebelikte yeterli ve dengeli beslenme anne ve bebek sağlığı için önemli bir konudur. Bu araştırma gebelerde ortoreksiya nervoza eğilimi, sıklığı ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, tanımlayıcı tipte olup Medipol Sağlık Grubu'na bağlı özel bir hastanede yapılmıştır. Araştırma örneklemi Haziran- Ağustos 2017 tarihlerinde araştırmanın yapıldığı hastaneye başvuran 367 gebe kadından oluşmuştur. Verilerin toplanmasında Tanımlayıcı Bilgi Formu, Donini et al. (2005) tarafından geliştirilen ve Arusoğlu (2008) tarafından revize edilen ORTO-11 Ölçeği ve Türkçe'ye uyarlaması Erol ve Savaşır (1988) tarafından yapılan Maudsley Obsesif Kompulsif Soru Listesi kullanılmıştır. Maudsley Obsesif Kompulsif Soru Listesinin kesme değeri 16 puan, ORTO-11 Ölçeğinin kesme değeri 27 olarak alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Kruskal Wallis, Man Whitney U ve Spearman Korelasyon testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan gebelerin yaş ortalaması 29.31±4.49'di. Gebelerin %63.8'i ortoreksiya nervoza eğilimi gösterirken, çalışan gebelerde ortoreksiya nervoza eğiliminin istatistiksel olarak daha yüksek olduğu belirlendi. Çalışmamızda gebelerin ortoreksiya nervoza eğilimi göstermeleriyle obsesif kompulsif eğilim göstermeleri arasında ilişki bulundu. Gebelerin yaş grupları, öğrenim düzeyi, aile gelir algısı, gebelik sayısı, beden kitle indeksi, sigara kullanımı ve günlük öğün sayısı ile ortoreksiya nervoza eğilimi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Ebelerin, antenatal takipleri sırasında gebenin beslenmesi üzerinde durmaları anne ve bebek sağlığı açısından hayati önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In order to be healthy and improve the quality of life, nutrition should be adequate and balanced. Sometimes excessive eating habits can lead to eating disorders. Disruptions in nutrition attitudes may prevent adequate and balanced nutrition of the individual. The obsession with healthy eating is described by Steven Bratman as orthorexia nervosa. Adequate and balanced nutrition during pregnancy is an important issue for the health of mother and baby. The purpose of this study is to determine the tendency, frequency and the factors affecting orthorexia nervosa in pregnant women. This descriptive study is conducted in a private hospital of Medipol Health Group. The sample of the study consisted of 367 pregnant women who applied to the hospital between June and August 2017. The Descriptive Information Form for the collection of the data is obtained from Donini et al. (2005) and revised by Arusoğlu (2008). The Maudsley Obsessive Compulsive Question List had a cut-off value of 16 points and an ORTO-11 scale with a cut-off value of 27. Kruskal Wallis, Man Whitney U and Spearman Correlation test are used to evaluate the data. The mean age of the pregnant women who participated in the study is 29.31 ± 4.49. While 63.8% of the pregnant women had a tendency to orthorexia nervosa, it is found that the tendency of orthorexia nervosa is higher in working pregnant women. In our study, we found a relationship between the tendency of orthorexia nervosa and the obsessive compulsive tendency of pregnant women. There was no statistically significant difference between the age groups, education level, family income perception, number of pregnancies, body mass index, smoking and daily meals and tendency to orthorexia nervosa. It is vital for midwives to emphasize the nutrition of pregnant women during antenatal follow-up.