Gebelikte Ortoreksiya nervozanın değerlendirilmesi ve doğum sonuçlarına etkileri
Evaluation of Orthorexia nervosa during pregnancy and its effects on birth outcomes
  1. Tez No: 958661
  2. Yazar: SEVDA GÜL ŞAHİNOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN GAMSIZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmada gebelerde ortoreksiya nervozanın (ON) değerlendirilmesi, ON'ye etki eden faktörlerin belirlenmesi ve ON'ye eğilimli gebelerin bebeklerinin doğum sonu verilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Çalışma 15.03.2024-15.11.2024 tarihleri arasında Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Gebe Polikliniğine başvuran ve dahil olma kriterlerini karşılayan 366 gebe ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada gebeler, tanımlayıcı anket soruları ve ORTO-15 ölçeği ile değerlendirildi. Gebelik sonunda yenidoğan doğum sonu kilosu, boy, baş çevresi ve Apgar skoru verileri ile değerlendirildi. Bulgular: Gebelerde ortoreksiya nervoza eğilim oranı %79,8 olarak belirlenmiştir. Eğitim düzeyi arttıkça ON eğiliminin artması anlamlı bulunmuştur (P=0,01). Çalışan gebelerde ON eğilimi, çalışmayanlara kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur (P0,05). Egzersiz yapan ve daha sık tartılan gebelerde ON eğilimi görülme oranı artmış bulunmuştur. Ancak istatistiksel olarak anlamlı değildir (p>0,05). Sonuç: Gebelikte sağlıklı beslenme bilincinin artırılması ve ortoreksiya nervoza eğilimlerinin erken dönemde fark edilmesi önemlidir. Özellikle eğitim seviyesi yüksek ve çalışan gebeler ON eğilimi açısından risk grubundadır. Bu gruplara yönelik psikososyal destek ve bilgilendirme programları geliştirilebilir. ON'ye etki edebilecek faktörler farklı popülasyonlardan daha geniş örneklem gruplarıyla yapılacak ilerideki çalışmalarda daha net bir şekilde araştırılabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: This study aimed to evaluate orthorexia nervosa (ON) in pregnant women, determine the factors affecting ON and examine the postnatal data of babies of pregnant women prone to orthorexia nervosa. Materials-Methods: The study was conducted with 366 pregnant women who applied to Düzce University Research and Practice Hospital Pregnancy Polyclinic between 15.03.2024 and 15.11.2024 and met the inclusion criteria. In the study, pregnant women were evaluated with descriptive survey questions and the ORTO-15 scale. At the end of pregnancy, the newborn was evaluated with postpartum weight, height, head circumference and Apgar score data. Results: The tendency to orthorexia nervosa in pregnant women was determined as 79.8%. It was found significant that the ON tendency increased as the education level increased (P = 0.01). The ON tendency was found to be significantly higher in working pregnant women compared to non-working women (P0.05). The incidence of ON tendency has been found to be increased in pregnant women who exercise and weigh themselves more frequently. However, it is not statistically significant (P>0.05). Conclusion: It is important to increase awareness of healthy nutrition during pregnancy and to recognize and support orthorexia nervosa tendencies in the early period. Especially pregnant women with a high level of education and who are working are in the risk group for ON tendency. Psychosocial support and information programs can be developed for these groups. Factors that may affect ON can be investigated more clearly in future studies with larger sample groups from different populations.