Gebelerin sağlıklı yaşam davranışları ile sağlıklı beslenme takıntısı ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between pregnant women's healthy life behaviors and healthy nutrition obsession
- Tez No: 976255
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVAL CAMBAZ ULAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, gebelerin sağlıklı yaşam davranışları ile Ortoreksiya Nervoza arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma kesitsel türde bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini İzmir Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine başvuran gebeler oluşturmuştur. Örnek büyüklüğü, evrenin bilinmemesi nedeniyle %50 bilinmeyen prevalans ve %5 yanılma payı esas alınarak hesaplanmıştır (n:393). Araştırmanın verileri“ORTO-11 Ölçeği”,“Gebelikte Sağlıklı Yaşam Davranışları Ölçeği”ve katılımcıların sosyodemografik ve obstetrik özelliklerini belirlemeye yönelik hazırlanan 16 soruluk anket ile yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Bulgular: Araştırmaya dahil olan gebelerin yaş ortalaması 29,73±5,49 olarak belirlenmiştir. Gebelerin ORTO-11 ölçeği puan ortalaması 24,22±4,58; Gebelerde Sağlıklı Yaşam Davranışları Ölçeği toplam puan ortalaması 122,65±12,44 olarak hesaplanmıştır. Gebelerin sağlıklı yaşam davranışları ile Ortoreksiya Nervoza arasında istatistiksel olarak anlamlı, ters yönlü, düşük düzeyde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir (r=-0,38, p<0,00). Sonuç: Gebelerin sağlıklı yaşam biçimi davranışları ölçek puanı arttıkça, Ortoreksiya Nevroza eğilimlerinin arttığı (ölçek puanının azaldığı) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to examine the relationship between healthy lifestyle behaviors and Orthorexia Nervosa among pregnant women. Material-method: This research is a cross-sectional study. The universe of the research consisted of pregnant women who applied to the Izmir City Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic. The sample size was calculated based on 50% unknown prevalence and 5% margin of error due to the unknown universe (n: 393). The data of the research were collected using the“ORTO-11 Scale”,“Healthy Lifestyle Behaviors in Pregnancy Scale”and a 16-question questionnaire prepared to determine the sociodemographic and obstetric characteristics of the participants, using face-to-face interviews. Results: The mean age of the pregnant women included in the study was 29,73 ± 5,49 years. The mean score of the participants on the ORTO-11 scale was 24,22 ± 4,58, while the mean total score on the Healthy Lifestyle Behaviors Scale was 122,65 ± 12,44. A statistically significant, negative, and weak correlation was found between healthy lifestyle behaviors and Orthorexia Nervosa among the pregnant women (r = -0.38, p < 0.001). Conclusion: It was determined that as the healthy lifestyle behaviors scale score of pregnant women increased, their tendency towards Orthorexia Nervosa increased (scale score decreased).