Gebe olan ve olmayan yetişkin kadınlarda ortoreksiya nervoza, yeme tutumu ve anksiyete durumlarının karşılaştırılması
The comparison of orthorexia nervosa, eating attitudes and anxiety situations of pregnant and non-pregnant women
  1. Tez No: 704649
  2. Yazar: İLAYDA SENA BALKI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR GÖBEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma gebe olan ve olmayan kadınların, sağlıklı beslenme takıntısı, yeme bozuklukları ve anksiyete durumlarının karşılaştırılması amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Bu araştırmaya, yaşları 20-45 arasında değişen 131 gebe kadın ve 162 gebe olmayan kadın olmak üzere toplam 293 yetişkin gönüllü birey katılmıştır. Bireylere dair genel bilgiler, gebelik bilgileri, beslenme ve egzersiz durumuna dair bilgiler anket formu aracılığı ile edinilmiştir. Ayrıca ORTO-15, Yeme Tutum Testi (YTT-26) ve Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) uygulanmıştır. Çalışmaya katılan bireylerin %44.7'si gebe kadınlardan ve %55.3'ü gebe olmayan kadınlardan oluşmaktadır. Gebelerin yaş ortalaması 29.23±5.52 yıl iken gebe olmayan kadınların yaş ortalaması 27.54±5.77 yıldır. Bulimik davranış alt boyutu ve YTT-26 toplam puanı gebe olmayan kadınlarda daha yüksek iken, BAÖ toplam puanı gebelerde daha yüksektir ve iki grup arasındaki fark istatistiksel açıdan anlamlıdır. ORTO-15 toplam puanı yönünden ise iki grup arasında anlamlı bir fark görülmemiştir. Gebe kadınların %64.1'i ve gebe olmayan kadınların %57.4'ünde yeme tutumunda bozukluk yoktur. Gebe kadınların %76.3'ü ve gebe olmayan kadınlardan %82.1'i ortorektik gruptadır. Ancak iki grup arasında anlamlı bir istatistiksel fark bulunamamıştır. Gebe olmayan kadınların Beck Anksiyete grupları arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark görülmezken, gebeler arasında Beck Anksiyete Ölçeği'ne göre anlamlı bir fark vardır. Çalışmanın sonuçlarına göre yeme bozukluğu eğilimi arttıkça anksiyete düzeyi de artmaktadır. Gebe olmayan kadınların yeme tutum bozukluğu ve gebe kadınların anksiyete düzeyleri daha yüksektir. İki grupta da Ortoreksiya Nervoza sıklığı yüksektir.
Özet (Çeviri)
This study was planned and conducted to compare the healthy eating obsession, eating disorders and anxiety status of pregnant and non-pregnant women. A total of 293 adult volunteers, 131 pregnant women and 162 non-pregnant women, aged between 20-45 participated in this study. General information, pregnancy information, nutrition and exercise status about individuals were obtained through a questionnaire. In addition, ORTO-15, Eating Attitude Test (EAT-26) and Beck Anxiety Inventory (BAI) were applied. Of the individuals participating in the study, 44.7% were pregnant and 55.3% were non-pregnant women. While the mean age of pregnant women is 29.23±5.52 years and the mean age of non-pregnant women is 27.54±5.77 years. While the bulimic behavior subscale and EAT-26 total score were higher in non-pregnant women, the BAI total score was higher in pregnant women, and the difference between the two groups was statistically significant. There was no significant difference between the two groups in terms of ORTO-15 total score. In 64.1% of pregnant women and 57.4% of non-pregnant women, there is no disorder in eating attitude. In 76.3% of pregnant women and 82.1% of non-pregnant women are in the orthorexic group. While there is no statistically significant difference between Beck Anxiety groups of non-pregnant women, there is a significant difference between Beck Anxiety Inventory scores among pregnant women. According to the results of the study, as the tendency to eating disorders increases, the level of anxiety also increases. Eating attitude disorder in non-pregnant women and anxiety levels of pregnant women are higher.