الإجهاض في الفقه الإسلامي والطب المعاص
İslâm Hukuku'na göre kürtajın hükmü
- Tez No: 585773
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SELİM ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Arapça
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Çalışmamızda gerek tıbbi gerekse şeri açıdan kürtaji ele aldık ve ceninin yaratılış aşamalarını izah ettik. Zira çalışmanın konusu olan İslam hukuku ve tıpta kürtajın hükmü konumuzun unsurlarını analiz etmede takip ettiğimiz yöntem şer'î ve tıbbî bakış açılarıdır. Meseleyi tahlil ederken öncelikle onun şeri hükmünü açıklar, ardından alanında uzman doktorların konu hakkındaki yaklaşımlarına yer verdik. Zira onların yaklaşımları, ictihad etmede ve konuyla ilgili meselelerin çözüme kavuşturulmasında fakihin işini kolaylaştırmaktadır. Nitekim İslam dini, insanın güven ve huzur içinde yaşaması için gerekli olan ve el-Mekâsidu'l-Hamse diye tabir edilen; din, can, akıl, nesil ve maldan oluşan beş temel zorunlu amacı gerçekleştirmek ve bunları korumak amacıyla gelmiştir. Dolayısıyla ceninin de her açıdan korunması gereklidir. Çalışmamız giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Girişte tezin konusu, önemi, amacı, yöntemi ve konuyla ilgili daha önce yapılan çalışmaları ele aldık. Konumuzun doğası gereği ve aynı zamanda tıp ilmi gibi farklı alanlarla ilişkisi olduğu için çalışmamızda analitik, tümevarım ve tümdengelim gibi birkaç farklı yöntemi bir arada tatbik ettik. Birinci bölümde cenin kelimesinin sözlük ve terim anlamı, tıbbi açıdan ceninin durumu ve normal doğumdan önce her hangi bir neden ve yöntemle çocuğun aldırılması veya düşürülmesi manasındaki kürtajı konu edindik. Ayrıca tıbbi ve fıkhî açıdan kürtajın çeşitlerini de irdelemeye çalıştık. İkinci bölümde oluşumundan doğumuna kadar ceninin oluşum sürecini ve aşamalarını etraflıca inceledik. Konu hakkındaki ayet ve hadisleri tahlil ettik. Aynı şekilde modern tıp biliminin açıkladığı ceninin tekevvün evrelerini ele aldık. Yine bu bölümde üzerinde durduğumuz konulardan bir tanesi de fakih ve doktorlara göre cenine ruhun üfürülmesi meselesidir. Biz bu konudaki söz konusu görüşleri serdettikten sonra bu görüşlerden hangisinin kuvvetli olduğunu belirttik. Üçüncü bölümde gerek ruhun cenine üfürülmeden önce gerekse üfürüldükten sonra klasik dönem ve çağdaş fakihlere göre kürtajın hükmünü irdeledik. Ayrıca ruhun cenine üfürülmesinin gebeliğin dördüncü ayında gerçekleştiğini ortaya koyduk. Nitekim gerek klasik dönem gerekse çağdaş fakihlerin tercihi de bu yöndedir. Bu bölümde kürtaj ile ilgili teferruatlı bir şekilde ortaya koymaya çalıştığımız başka bir husus da kürtajın sebepleri, meşrulaştırıcı faktörleri ve onun üzerine terettüp eden hükümleridir. Aynı şekilde kürtaj cinayetini işleyen kişi ve bu kişiye terettüp eden kefaret ve ceza da bu bölümün konuları arasındadır. Son bölüm olan dördüncü bölümde ise cenini korumak için alınması gereken tıbbi ve şer'î tedbirlerin neler olduğunu, kürtajın anne ve toplum üzerindeki olumsuzlukları hakkında bilgi sunduk. Zira kasıtlı olarak yapılan kürtajın toplum üzerindeki etkisi kaçınılmazdır. Ayrıca zina, tecavüz veya mahremlerle yapılan zina sonucunda oluşan gebeliklerin kürtajı, bu kürtajın hükmü ile ilgili alt başlıklara yer verilmiştir. Fakat şu bir gerçektir ki İslam toplumunda, tecavüz, zina veya mahremlerle yapılan zinalardan oluşan gebelik azdır. Bununla birlikte bu tür gayri meşru yollardan meydana gelen gebelikler hakkında İslam hukukçularının farklı görüşleri söz konusudur. Konuyla ilgili belirttiğimiz diğer bir husus da engelli doğacak ceninin kürtajı meselesidir. Söz konusu engelli durum iki çeşittir. Birincisi parmak sayısının fazla veya eksik olması gibi kürtaja ihtiyaç duymayan basit bedenî bozukluklardır. İkincisi ise gerek ceninin gerekse annenin hayatını tehlikeye atacak kadar büyük şekilsel bozukluklardır. Bu ikinci çeşitte ceninin bulunduğu merhale fark etmeksizin alanında uzman, güvenilir doktorların verecekleri sağlık raporları doğrultusunda kürtajın caiz olması ihtilaflıdır. Bunun dışında kürtajla alınan ceninlerin ebeveynlerinin rızasıyla ve saygınlığı korunmak kaydıyla bilimsel deneylerde ve organ naklinde kullanılması hükmüne de değindik. Ancak kürtaj, sadece cenini bilimsel ve tıbbi deneylerde kullanmak maksadıyla yapılıyorsa bu caiz değildir ve masum bir canın hayatına son verildiği için katl sayılmaktadır
Özet (Çeviri)
In the study we have been examined about the subject of the abortion in terms of both medicine and sharia and we talked about the phases of the fetus. On examining the elements of analyzing the subject of the study, islamic law and the provision of abortion in medicine, we followed the perspectives of sharia and medicine. While examining, first we explained the terms and then we talked about the thoughts of expert doctors. Their perspective is making the things easier for the writers and lead them for solving the problems. The religion islam (which leads people to find ways to live in a peace and trust) has been come for protecting and making the aim of el-Mekâsidu'l-Hamse consisting of 5 basic compulsory aim that are religion, life, mind, generation, and goods. That is to say the fetus should be protected in both perspectives. The study has 4 part and the introduction. In the introduction, the subject of the study, the significance of it, the methods used and the earlier studies have been examined. We used different types of methods such as epagoge, deduction, analytic method, because there are relation of other subjects. In first part, the meaning of fetus, the situation of it and abortion with different reasons and methods have been mentioned. And we tried to examine the various types of the abortion in both medicine and sharia. In the second part, the process of the fetus and the phases until the birth have been examined. The versicles and hadith have been examined. And we also searched about this issue in medicine. The other important issue is the soul which the writers and doctors focus on. In part three, the provision of abortion according to classical and modern writers before and after soul. The soul is starting to occur in 4th month. Both classical and modern writers have same idea. The other important issue is reasons of the abortion, the factors that makes it acceptable and provisions of it. And the punishment of the abortion for the one who wants to make abortion and the one who makes the abortion and penance of it. In the last part, what can be done for proctecting the fetus in medicine and sharia, and the negative sides of abortion for mothers in societies. The intentional abortion has negative effects on societies. And adultery, rape abortions has been talked. That is fact in Islamic societies, these kind of abortions which are because of rape or adultery is not so much. And there are different perspectives about these issues. Other important subject is the abortion for the babies which is going to be born as a disabled children. Two different idea have been mentioned about it. The first one is for the babies who has not got some simple organs like fingers or have more than normal people. The other one is vital for both mother and the baby. In the second situation it is lawful with a report of an expert doctor. And we also talked about the transplantation for science with the decision of the parents to protect their respectfullness. But when the abortion is just for the aim of scientific experiments or medical ones, it is not lawful and if it is happen, it a murder.