Pamphylia bölgesi sur sistemleri ve kapı yapıları
Wall systems and gate structures of the pamphylia region
  1. Tez No: 585781
  2. Yazar: NUMAN EMİN ÜNVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE AYÇA POLAT BECKS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Pamphylia Bölgesi'nin önemli kentlerinden olan Perge, Side, Aspendos, Attaleia, Sillyon ve Lyrbe kentleri, Antalya ilinde yer almaktadır. Bu çalışmada, Pamphylia Helenistik Dönem savunma sistemi olarak inşaa edilen sur ve kapılar ele alınmıştır. Kentlerin savunma sistemleri, sur duvarları ve kapılar ayrı başlıklar altında, plan ve mimari özellikleri bakımından incelenmiştir. Ayrıca, yapılan literatür araştırmalarında arkeolojik veriler (seramik ve diğer küçük buluntular), epigrafik buluntular (yazıtlar) ile birlikte değerlendirilmiş, Pamphylia'nın Helenistik Dönem sur ve kapı sisteminin incelenmesi jeofizik yöntemlerle de desteklenmiştir. Yapılan çalışmalarda kent surlarının genel olarak birbirini dik açılarla kesen dirseklerle güçlendirildiği belirtilmiş ve sur duvarlarının tarihlendirilmesinde, duvar örgü teknikleri, işçilik özellikleri, kentte bulunan sur inşa yazıtları ve arkeolojik buluntulardan faydalanılmıştır. Pamphylia Kenti Helenistik Dönem surlarının iki evreli olduğu sonucu çıkmaktadır. Buna göre surların ilk evresi, MÖ 4. yy'ın son çeyreğinden MÖ 3. yy ortalarına, ikinci evresi ise MÖ 3. yy ortası-MÖ 2.yy başlarına tarihlenmelidir.
Özet (Çeviri)
Perge, Side, Aspendos, Attaleia, Sillyon and Lyrbe Cities, which are important cities of Pamphylia Region, are located in Antalya province. In this study, The fortifications and gates built as the Pamphylia Hellenistic Period Defense System were dealt with. The city's defense systems, fortification walls and gates were examined under separate headings in terms of their plan and architectural features. In addition, archaeological data (ceramics and other small finds) were evaluated together with epigraphic finds (inscriptions) in the literature search, and the examination of the Hellenistic Period wall and gate system of Pamphylia was supported by geophysical methods. In the studies conducted, it was stated that the city walls were strengthened by the elbows that cut each other at right angles, and the walls were dated with the techniques of masonry, workmanship, city building inscriptions and archaeological finds. Pamphylia City is the end of the Hellenistic period, where the walls are of two phases. According to this, the first phase of the city walls should be dated from the last quarter of the 4th century BC to the middle of the 3rd century BC, and the second phase should be dated to the middle of the 3rd century BC - the beginning of the 2nd century BC.