Dijital ortamdaki masal kitaplarının grafik tasarımlarının incelenmesi
Research of graphic designs of tale books in the digital stage
  1. Tez No: 585780
  2. Yazar: EMİNE YALUR
  3. Danışmanlar: PROF. GÜLER ERTAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Teknoloji hayatımızın odak noktası olmuş, 7'den 70'e tüm yaş grupları buna uyum sağlamış ve sağlamaktadır. 80 yaşındaki birinin yeni çıkmış bir sosyal mecrada hesabı olduğunu gördüğümüzde de, 3 yaşındaki çocuğun elindeki tableti istediği şekilde yönlendirerek oyunlar oynayıp istediği videoları izleyebildiğini gördüğümüzde de şaşırmamaktayız. Gelişen teknolojinin olumsuz şekilde etkilediği yegane unsur basılı yayınlardır. Gazete, dergi ve kitapların tirajları git gide düşmektedir. Basım-dağıtım maliyetlerinin artmasıyla birlikte dünyanın farklı ülkelerinde de birçok gazete, dergi ve kitap yayın hayatına sanal ortamda devam etmektedir. Kitap ve yayıncılık literatürüne tablet ve bilgisayarlar için dijital kitap, e-kitap gibi kavramlar eklenmiştir. Tableti elinden düşürmeyen, teknoloji ile iç içe olmayı seven çocuklar için ise dijital kitap, kitabı çocuklara sevdirmenin en kolay yollarından birisidir. Özellikle masal kitapları bir çocuğun duygusal zekasını, hayal dünyasını ve yeteneklerini geliştirmek için önemli bir araçtır. Renkler, grafikler, görseller, tipografi gibi elemanlarla zenginleştirilen bir masal kitabının tasırımında her bir elemanın bir anlamı vardır. Çocukların okuduğu metnin anlamı kadar, bu grafik tasarım öğelerinin yerinde kullanımı da çocuğun geşlimini doğru etkilemesi açısından oldukça önemlidir. Bu çalışmada çağımızda basılı yayınların yerini almaya başlayan dijital ortam masal kitapları ele alınacak ve kitapların içersindeki grafik tasarım öğeleri analiz edilecektir. Bu öğelerin kitaba olan katkıları incelenecek ve bu katkıların çocuğa nasıl yansıyacağı araştırılacaktır. Anahtar Kelimeler Kitap, Çocuk, Tasarım, E-kitap, Dijital, Masal, Keloğlan.
Özet (Çeviri)
Technology has been the focus of our lives, adapted and adapting to all age groups from 7 to 70. We are not surprised when we see someones account that is 80-year-old or 3-year-old child can play the games by directing the tablet computer in his hand and watch the videos on tablet computer. The only factor adversely affected by the developing technology is printed publications. The edition of newspapers, magazines and books is gradually falling. With the increase int the number of printing-distribution costs, newspapers, magazines and books in different countries of the world continues at virtual stage. Concepts such as digital books and e-books have been added to the books and publishing literature for tablets and computers. For the child who never leaves the tablet and who love to be intertwined with technology, the digital book is one of the easiest ways to make children love the book. Especially fairy tale books are an important tool for developing a child's emotional intelligence, imagination and abilities. Each element has a meaning in the design of a fairy tale book enriched with the elements such as colors, graphics, visuals, typography. The use of these graphic design elements in place as well as the meaning of the text read by children is very important in terms of affecting the child's development correctly. In this study, the digital media fairy books and graphic design elements that began to replace of printed publications in our age will be analyzed. Key Word Book, Child, Design, E-book, Dijital, Tales, Keloğlan.