Şehir pazarlaması perspektifinden 'Somuncu Baba Aşkın Sırrı' sinema filminin Aksaray'ın tanıtımına yönelik incelenmesi
The investigation of the 'Somuncu Baba Aşkin Sirri' cinema movie from the perspective of city marketing for the promotion of the Aksaray
  1. Tez No: 585806
  2. Yazar: MURAT ÖRS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYUP AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Şehirler kendilerini tanıtırken farklı pazarlama araçlarını kullanmaya başlamışlardır. Bunlardan biri ise araştırmamıza da konu olan sinema filmi aracılığıyla pazarlama faaliyetlerini gerçekleştirmektir. Aksaray'ın önemli problemlerinden biri yaklaşık 30 yıldır il olmasına rağmen ülkemizdeki insanların büyük kısmının Aksaray'ı hala il olarak bilmemesidir. Bu soruna yönelik olarak tasarlanan bir proje ile“Somuncu Baba Aşkın Sırrı”filmi çekilerek ülke çapında vizyonda yer bulmuştur. Şehir pazarlaması felsefesine yönelik olarak sinemanın kullanımı“Somuncu Baba Aşkın Sırrı”örneği üzerinden detayla ele alınmış olup, filmin şehrin tanıtımına etkisi incelenmiştir. Bu araştırmada, belirlenen amaçlara ulaşabilmek için nitel araştırma yönteminden yararlanılmıştır. Yöntem olarak konu hakkında sinema filmi çekiminden önce ve vizyona girdikten sonra basında yer alan haber, yorum, beyanatların örnek analizinin yapılması, projede görev alanlardan mülakat ile bilgi alınması, filmin amaçlanan noktaya katkı yapıp yapmadığının gösterge bilim açısından değerlendirilmesi gerçekleştirilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular aracılığıyla filmin Aksaray'ın tanıtımına katkı açısından eksik kaldığı tespiti yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cities have started to use different marketing tools to promote themselves. One of them is to carry out marketing activities through the feature film which is the subject of our research. One of the major problems of Aksaray is that despite the fact that it has been a province for nearly 30 years, most of the people in our country still do not know Aksaray as a province. With the project designed to address this problem,“Somuncu Baba Aşkın Sırrı”was shot and found its place in the nation-wide vision. The use of cinema for the philosophy of city marketing is discussed in detail through the example of“Somuncu Baba Aşkın Sırrı”and the effect of the film on the promotion of the city is examined. In this research, qualitative research method was used to reach the determined goals. As a method, a sample analysis of the news, comments and statements in the press before and after the release of the feature film, information obtained through interviews from the project participants, and whether the film contributed to the intended point were evaluated in terms of indicative science. Through the findings of the study, it was found that the film was incomplete in terms of contributing to the promotion of Aksaray.