Open education high school in Turkey: An opportunity, or a track in purgatory?
Türkiye'de açık öğretim lisesi: Bir fırsat, veya arafta bir eğitim?
  1. Tez No: 585813
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAVVA AYŞE CANER, PROF. DR. FATMA GÖK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
Açık Öğretim Lisesi, Türkiye'de uzaktan eğitim teknolojilerini kullanarak öğretim veren orta öğretim birimlerinden biridir. Bu çalışma, Türkiye'deki AÖL'ye devam eden öğrencilerin bu okulu seçmelerine yol açan geçmişlerini ve önceki okul deneyimlerini irdelemekte ve AÖL'de yaşadıkları deneyimlerinin eğitim ile kurdukları ilişkiyi ve gelecek beklentilerini nasıl etkilediğini araştırmaktadır. Temel amaç, AÖL'nin öğrencilerin eğitim ile kurdukları ilişkiye ve uzaktan eğitim yoluyla eşitsizliklerin yeniden üretilmesine hangi şekillerde katkıda bulunduğuna ışık tutmaktır. İstanbul'un dört ilçesinden AÖL irtibat bürosu olarak çalışan Halk Eğitim Merkezleri maksimum değişkenlik sağlamak üzere seçilip, 33 öğrenci ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Bulgular, öğrencilerin geçmiş özelliklerinin; düşük sosyo-ekonomik bir arka planı, ailedeki çalkantıları, aile üyelerinin düşük eğitim seviyesini ve göç olgusunu içerdiğini göstermiştir. Öğrencileri AÖL'ye katılmaya yönlendiren faktörler, daha önce gittikleri okullarda yaşadıkları olumsuz deneyimler, okulda motivasyon eksikliği, yüksek düzeyde devamsızlık, okula direnç gösterme ve liseye giriş sınavının belirleyici etkisi olarak belirlenmiştir. Öğrencilerin AÖL'de yaşadıkları deneyimler, karar verme süreçleri, yalnızlık duyguları, örgün ve yaygın eğitim arasında sıkışmış bir eğitim olarak AÖL'de yaşanan idari sorunlar, öğrencilerin sosyalleşme olanaklarının azlığı ve erken yaşta çalışmak için ardına kadar açık bir kapı sunması olarak ortaya konmuştur. Öğrencilerin eğitimsel olarak izledikleri yolun sonuç olarak ya belirsizliğe ya da belirsizlik içinde bir umuda çıktığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Open Education High School is one of the secondary education tracks in Turkey that provides teaching by using distance education technologies. This study explores the background characteristics and prior school experiences of students attending OEHS in Turkey that lead them to attend this school and how their experiences within OEHS influenced their engagement to education and their future aspirations. The main goal is to unravel the role of OEHS in reproducing inequalities through distance educational tracking and on the engagement level of students attending. In line with the purposes of the study in depth interviews were conducted with 33 students in the public education centers which were also responsible as OEHS contact bureaus in the four districts of İstanbul which were chosen accordingly to provide maximum variation. The findings indicated that the background characteristics of the students included a low socio-economic background, the existence of chaos within the family, low level of education of the family members and migration. The factors that lead the students to attend OEHS were negative experiences they had in the previous schools they attended, lack of motivation in school, high levels of absenteeism, resistance to schooling and the determinant influence of high school exam. The experiences they had in OEHS included their decision processes, their feelings of loneliness, several administrative problems that pointed to an unsettled system that was stuck in a purgatory between formal and non-formal education, limited or no space to socialize and a wide open door for working at an early age. It was seen that the students' educational path led to either uncertainty or hope in despair.