Dağıtımcı liderlik davranışlarının okul türüne ve müdürlerin belirli özelliklerine göre incelenmesi
Examinaton of distributed leadership behaviors according to school types and administrators' specific characteristics
  1. Tez No: 585812
  2. Yazar: ÖMER FARUK AKGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAHİN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmada, okullarda dağıtımcı liderlik davranışlarının ne düzeyde uygulandığını saptamak amaçlanmıştır. Araştırmada karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın nicel kısmı için tarama modeli tercih edilmiştir. Veri toplama aracı olarak Özer ve Beycioğlu (2013) tarafından geliştirilen“Paylaşılan Liderlik Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçek ile toplanan verilerin sonuçlarına göre dağıtımcı liderlik davranışları“her zaman”uygulanmaktadır. Müdürlerle yapılan görüşmelerle bu veri desteklenmiştir. Dağıtımcı liderlik davranışları okul türüne ve öğretmenlerin yaşına göre farklılık gösterirken, kademeye ve öğretmenlerin yaşına göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Dağıtımcı liderliğin önünde isteklilik, yönetmelikler ve zaman gibi engeller olduğu ifade edilmiştir. Okullarda liderliğin paylaşımı yapılırken isteklilik ve uzmanlık gibi değişkenler ön planda tutulmaktadır. Öğretmenlerin mesleki gelişimleri ise hizmet içi eğitimlerle ve lisansüstü eğitimle desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the level of distributed leadership behaviors in schools. The mixed method was used in the research. As a data collection tool,“distributed leadership scale”was used, developed by Ozer and Beycioglu in 2013. According to the results of the survey, distributed leadership behaviors are“always”applied. This data was supported by interviews with school managers. While the distributive leadership behaviors vary according to the type of school and the age of teachers, there is no significant difference according to the level and the age of teachers. It is stated that there are obstacles such as willingness, regulations and time in the application of distributed leadership. While sharing the leadership in schools, variables such as willingness and expertise are prioritized. The professional development of teachers is supported by in-service trainings and postgraduate trainings.