TMS-41 nolu muhasebe standardı ve tekdüzen muhasebe sistemi çerçevesinde büyükbaş hayvancılık işletmelerinin incelenmesi: Kuyucak'ta faaliyet gösteren bir işletme örneği
Investigation of big livestock companies in the framework of turkish accounting standard, numbered TMS-41, and uniform accounting system: A business example in Kuyucak
  1. Tez No: 585814
  2. Yazar: ZEKAYİ ŞAKAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE DOĞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Son yıllarda tarımsal alanda yaşanan gelişmeler ve tarım alanında faaliyet gösteren işletmelerin modern bir yapıya bürünmesi mevcut muhasebe sistemi olan Tek Düzen Muhasebe Sistemi'nin yetersiz kalmasına zemin hazırlamıştır. Durum böyle olunca Türkiye'de, Türkiye Muhasebe Standartları 41 nolu Tarımsal Faaliyet Standardı 31.12.2005 tarihinde daha sonraki dönemleri de kapsayacak şekilde uygulanmaya başlamıştır. Bu çalışma üç bölümden oluşup birinci bölümünde, tarım tarihi, tarımsal faaliyetlerin içeriği ve kapsamı, dünyada ve ülkemizdeki durumu, bitkisel üretim ve hayvansal üretim hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, TDMS sistemi genel olarak incelenmiş, canlı varlıkların ölçümü ve muhasebeleştirme süreci değerlendirilmiştir. Bu anlamda Türkiye Muhasebe Standardı 41 nolu Tarımsal Faaliyetler Standardı (TMS 41) detaylı olarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, 400 ineklik büyükbaş hayvan işletmesi göz önünde bulundurularak, işletmedeki buzağı üretimi, yem üretimi ve süt üretimi gibi işletmeye dair faaliyetlerin muhasebe kayıtlarına yer verilmiştir. Ayrıca iki muhasebe sistemi arasındaki fark ve benzerlikler ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years, the developments in the agricultural field and the modernization of the enterprises operating in the field of agriculture have led to the inadequacy of the Uniform Accounting System, the current accounting system. For this reason on 31.12.2005 in Turkey, Turkey Accounting Standards No. 41 Agricultural Activity Standard began to be implemented in a way that includes the later periods. This study consists of three parts. In the first part, information is given about agricultural history, content and scope of agricultural activities, its status in the world and in our country, plant production and animal production. In the second part, TDMS system is examined in general; measurement and accounting process of living assets is evaluated. In this sense, Turkey Accounting Standard No.41 Agricultural Activities Standard (TMS 41) were examined in detail. In the third part, taking into account a bovine farm with 400 cattles, accounting records of some activities related to the farm such as calf production, feed production and milk production are given. In addition, the differences and similarities between the two accounting systems have been revealed.