Mecmûa-i Eş'ar Millî Kütüphane 06 MİL YZ A 9854(İnceleme-metin-sözlük)
Poets' magazine National Library 06 MİL YZ A 9854 (Critical edition-text-dictionary)
  1. Tez No: 585829
  2. Yazar: EYYÜP DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN SARIÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 506
Özet
Klasik Türk edebiyatı; Türk edebiyatının yaklaşık bin sene süren verimli bir devri ve merhalesidir. Bu süre ve süreçte şiir ve nesirde; din, politika ve coğrafyadan savaş, aşk ve şehir hikâyelerine kadar pek çok sahada ve mevzuda çok sayıda eser verdi. Büyük şair ve yazarlar yetiştirdi, şaheserler vücuda getirdi. Bu edebiyatta, bir nevi şiir derlemesi veya gül destesi denilebilecek şiir mecmuları dikkat çekicidir. Bazı şahıslar divan edebiyatının engin şiir hazinesinden beğendikleri şiirleri seçip bir araya getirmiş ve bunları bir kitap veya defter hâline getirmişlerdir. Bu çalışmada Millî Kütüphane'de kayıtlı 06 Mil Yz A 9854 künyeli şiir mecmuası ele alınmıştır. Çalışmanın ilk aşaması olarak mecmua kelimesinin tanımı üzerinde duruldu ve mecmuların çeşitli yönlerden tasnifi yapıldı. Daha sonra, incelenen mecmua birçok açıdan ele alındı. Öncelikle mecmuanın Osmanlı alfabesinden Latin alfabesine titiz ve bilimsel bir tercümesi/transkripsiyonu yapıldı. Şiirlerin nazım biçimleri, şairleri ve vezinleri mümkün olduğu kadar tespit edildi. Mecmuanın fiziki özellikleri ve imlası incelendi. Şairler, şiirler, ele alınan konular, nazım türleri ve nazım biçimleri yönlerinden şekil ve muhteva özellikleri saptandı. Mecmuada en az bir mısra düzeyinde yer alan bütün şairlerin kısa biyografileri verildi. İmkânlar ölçüsünde bu şairlerin mecmuadaki şiirleri ile ulaşılabilen şiirleri karşılaştırıldı. Bunların arasındaki bariz farklılıklar belirtildi. Mecmuayla sınırlı olan bir sözlük hazırlandı. Son olarak mecmuanın Türk edebiyatı açısından önemine değinildi.
Özet (Çeviri)
Classic Turkish literature is an abundant period of Turkishᶜs literature that has continued approximatelly a thousand year. In this millenary period, literature of divan produced a lot of books and manuscrips in different fields and topics from poem, religion, tradition, natura, politics, geography to cities, history, wars and love stories. It grew up many magnificient poets and produced a lot of masterpices. In this literature, poems' magazines which could be said a kind of poemsᶜ collection is wonderful. Some people brought together some poems that they liked and they transformed them to a book. In this work, it was handled poetsᶜ magazine named 06 Mil Yz A 9854 which was registred in Millî Kütüphane. In the first step of work, poems' magazines were described and they were categorized from different aspects. Previously the poem magazine wascautiously and scientifically tranlsated/transcriped from Ottoman alphabet to Latin alphabet. Then, The poem magazine which was examined was handled from many angels. As much as possible, the shapes, prosodies and poets of poems were determined. Spelling and physicial conditon of the magazine were controlled and explained. The shape and content of mafazine was widely found out including poets, prosodies, poems and their shapes. The short biografies of poets were given who represented at least with one line of poetry or verse. As much as possible poems' of these poets which include in the magazine were compared with their other available poems. The differences between two poems were figured out. A dictionary was prepared, which was restricted with the magazine. Finaly the importance of magazine was pointed out in the aspect of Turkish literature.