Güzel sanatlar lisesi müzik bölümü öğrencilerinin mesleki olgunluk düzeyleri ve ailelerin meslek seçimlerine etkisinin incelenmesi
Professional maturity levels of fine arts high school music department students and examining the effect of families on career choices
  1. Tez No: 585833
  2. Yazar: ÇAĞLAR ARAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜHAL DİNÇ ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yapılan bu araştırmada Türkiye'nin farklı illerinde yer alan Güzel Sanatlar Lisesi (GSL) Müzik Bölümlerinde öğrenim gören öğrencilerin mesleki olgunluk düzeylerinin belirlenmesi ve meslek seçimlerinde ailelerinin etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, daha önceden güvenirlik ve geçerlikleri yapılmış olan“Mesleki Olgunluk Ölçeği”ile“Kariyer Seçiminde Aile Etkisi Ölçeği”kullanılmıştır. Alan yazın tarandığında mesleki olgunluk ölçeğinin farklı çalışmalarda kullanıldığı görülmüştür ancak kariyer seçiminde aile etkisi ölçeğinin Türkçe'ye uyarlanma çalışması yapıldıktan sonra herhangi bir çalışmada kullanılmadığı tespit edilmiştir. Bu nedenle yapılan bu tez her iki ölçeğin birlikte kullanıldığı çalışma olması, kariyer seçiminde aile etkisi ölçeğinin de ilk kez bir çalışmada kullanılıyor olması açısından önem taşımaktadır. Ayrıca GSL'lerde öğrenim gören veya görmek isteyen öğrenci ile ailelerine ve ileride yapılacak araştırmalara ışık tutması ve temel oluşturması açısından da önem taşımaktadır. Araştırma verileri Nicel yaklaşım kapsamında yer alan tarama yöntemi kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmanın evrenini Türkiye'nin 7 bölgesinden rastgele seçilen 24 Güzel Sanatlar Lisesi farklı sınıf düzeylerinde öğrenim gören 1586 müzik bölümü öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Bölümü öğrencilerinin 895'i kadın, 691'i erkektir. Araştırma verileri bir paket program ile analiz edilmiş ve verilerin analizinde t testinden ve ANOVA testinden yararlanılmıştır. ANOVA testi sonucunda anlamlı fark görülmesiyle birlikte farkın tespit edilmesi amacıyla LSD post hoc testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the vocational maturity level of Fine Art High School (FAHS) students in the Music Department that are situated in different provinces of Turkey has been determined and the effect of families on career choices are aimed. In the study,“Occupational Maturity Scale”and the“Scale of Family Effectiveness in Career Selection”were used. When the aimed literature was sreened, it was seen that the professional maturity scale was used in different studies. However, it was found that the family effect in career choice scale was not used in any study after adaptation study was done to Turkish. Therefore, this thesis is important for the fact that both scales are used together and the family effect in career choice scale and it is also used for the first time in a study. It is also important for the students and their families who is studying or who want to study in the FAHS to provide a basis for future research. Research data were obtained by using the scanning method within the scope of the quantitative approach. The target of this study is 1586 music students from 24 FAHS who are selected randomly and at different grades studying in 7 regions in Turkey. 895 of the students of Fine Arts High School Music Department who participated in the research are women and 691 of them are men. The data were analyzed by a package program and t test and ANOVA test were used for data analysis. The results of the ANOVA test revealed a significant difference and LSD post hoc test was used to determine the difference.