New protectionist tendencies in the European Union
Avrupa Birliğinde yeni korumacı eğilim
- Tez No: 585868
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ALPER ARISOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Korumacılık, ticaretin tarihi kadar eskidir. En liberal dönemlerde bile, korumacı eğilimler yalnızca gümrük vergileri gibi geleneksel önlemler biçiminde değil, aynı zamanda tarife dışı araçlar vasıtasıyla da devam etmiştir. Son yıllarda artış gösteren küresel ölçekteki korumacı eğilim“Yeni Korumacılık”olarak adlandırılmaktadır. Korumacılıktaki bu yeni trendin ayırt edici özelliği, dış ticareti kısıtlayan, artan sayıda kullanılan, çeşitli araç ve uygulamalardır. Dahası, bu korumacı uygulamaların büyük bir kısmı“görünmez”denilen engellerden oluşmaktadır. GATT/WTO'nun ticareti serbestleştirmek için getirmiş olduğu önlemler, bu görünmez engeller vasıtasıyla delinmektedir. Bunun yanı sıra, güncel siyasi çatışmalar da yeni korumacı uygulamaları arttırmaktadır. Çalışmanın ana amacı, günümüzde artış gösteren korumacı uygulamada neyin yeni olduğunu ve AB dış ticaretinde, bu korumacı düşüncenin yerini sorgulanmaktadır. Bölgesel düzeydeki serbest ticarette lider olan AB, korumacılığa yöneldiği için özellikle dikkat çekmektedir. 2008-2009 yıllarında yaşanan küresel kriz ve“Ticaret Savaşı”olarak adlandırılan olay, AB dış ticareti için dönüm noktası olmuş ve korumacı eğilimine hız kazandırmıştır. ABD-Çin arasında yaşanıyor gözüken Ticaret Savaşı, AB'nin dış ticaret politikasını ve serbest ticaret düşüncesini derinden etkilemiştir. Çalışma, AB'nin 2009 yılı itibariyle, tarife dışı araç vasıtayla korunma politikasını ve son yıllarda artan korumacı eğilimini incelemiştir. Çalışmada, Türkçe-İngilizce literatür taraması ve veri analizi yapılmıştır. AB'nin yeni korumacı politikalarını gösteren veriler Global Trade Alert ve Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı kaynaklarından alınmıştır. Bunun yanı sıra AB'nin uygulamış olduğu anti-damping, countervailing gibi uygulamaların bilgileri ise Avrupa Komisyonunun paylaştığı yıllık raporlardan düzenlenmiştir. AB taraflıdan en fazla kullanılan tarife dışı araçlar, en fazla korunan sektörler, AB'nin uyguladığı tarife dışı önlemlerden en fazla etkilenen ülkeler gibi veriler üzerinden yola çıkarak analizler yapılmıştır. Bu analiz sonucunda, serbest ticaretle şekillenen kurucu ilkelerinin aksine, AB'nin özellikle son on yıl boyunca daha da korumacı bir konuma kaydığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Protectionism is as old as the history of trade. Even during the most liberal periods protectionist tendencies continued not only in the form of conventional measures such as customs duties, but also as non-tariff barriers. Recently a new rise in protectionist tendencies at global scale is referred to as“New Protectionism”. This new wave of protectionism is characterized by both differentiation of tools, practices etc. which restrict the foreign trade, and by rise in their number. To further complicate this scene, a considerable amount of protectionist practices is referred to as“invisible”. Invisible protectionist tools are made up in order to bypass the global trade liberalization measures set by GATT/WTO. Besides, the most recent political conflicts contributed to this new wave of protectionism. The main purpose of this study is to question what is“new”in the recent rise of protectionism, with particular focus on the EU's foreign trade. The case of EU as the champion of trade liberalization at regional level, draws particular attention as it seems to shift towards protectionism. This trend in EU's foreign trade especially gained momentum with two major milestones, namely 2008-2009 global crisis and the so-called“Trade Wars”. This latter, although seems to take place principally between the US and China, has deeply affected EU's foreign trade policies and the free trade ideology. The study focuses on the EU's protectionist practices with particular reference to the rise in non-tariff barriers from 2009 onwards. The analysis is based on a literature review and data data analysis. The literature review is based on in English- and Turkish-language sources. Most of the data on non-tariff barriers applied by the EU are taken from Global Trade Alert and UNCTAD. Besides, details of practices such as anti-dumping and countervailing measures are based on the annual reports issued by the European Commission. Departing from the relevant data, analyses are done on the basis of mostly-used protectionist measures, mostly-protected sectors, mostly-affected countries by EU's new protectionism etc. Upon this analysis, it is concluded that contrary to its founding principles shaped by free trade, EU has been shifting towards an ever more protectionist position, especially throughout the las decade.