Yetişkin bekar kadınların bekarlığa ilişkin algıları
Single adult women's views on singlehood
- Tez No: 585889
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KEKLİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu araştırmanın amacı, henüz evlilik yapmamış kadınların bekârlığa ilişkin algılarının incelenmesidir. Diğer bir ifadeyle, bu çalışma ile bekâr kadınların evliliğe önem veren toplumdaki yaşantılarının incelenmesi amaçlanmaktadır. İlk evlenme yaşı ve bekâr kadınların sayısı toplumsal değişimlerle birlikte artış gösterse de geleneksel değerlerin ağırlıklı olduğu toplumlarda evlilik teşvik edilmekte ve hemen herkes için evliliğin gerekli olduğu vurgulanmaktadır. Bu noktada evlenmemiş ya da evliliği seçmemiş olan kadınlar“evde kalmış”ve benzeri sıfatlarla etiketlenebilmektedir. Bu nedenle bu grubun ihtiyaçlarının, kaygılarının ve sorun alanlarının araştırılması oldukça önem taşımaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul, Ankara ve Diyarbakır'da yaşayan, 25-37 yaş arasındaki 17 evlenmemiş yetişkin kadın oluşturmaktadır. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı bu çalışmada veriler, yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmelerle elde edilmiştir. İçerik analizi yöntemiyle elde edilen bulgular dört ana tema altında toplanmıştır. Bu temalar; (1) bekâr kadınların bekârlığa bakışı, (2) evlenmek ya da evlenmemek ikilemi, (3) toplumda ve sosyal çevrede yaşantılar ve (4) bekâr hayatına uyumdur. Her bir temanın kendine ait alt temaları bulunmaktadır. Araştırma bulguları bu alt temalar kapsamında değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonuçları yetişkin bekâr kadınların medeni durumlarına ilişkin sorgulama yapmalarına neden olan içsel ve dışsal baskılar yaşadığına işaret etmektedir. Aile, sosyal çevre ve toplumda maruz kalınan evlilikle ilgili soru, yorum ve öneriler kadınların iyi oluşlarını içsel baskılardan daha fazla olumsuz etkilediği düşünülmektedir. Kadınlar duygusal açıdan bu durumlarla başa çıkmak ve günlük yaşantılarına devam etmek için bazı yollara başvurmaktadır. Bulgular ile uygulayıcı ve araştırmacı yönelik öneriler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine unmarried women's perceptions of singlehood. In other words, it aims to explore the experiences of single women in a society highly in favoring of marriage. Although the age of marriage and the number of single women has been increasing along with social changes, marriage is encouraged in societies where traditional values are predominant and perceived as essential for almost everyone. In such contexts, single women can be labeled such as 'old maid'. Therefore, it is essential to investigate the needs, concerns and problems of this group. The data were obtained from 17 unmarried women aged 25-37 years, living in Istanbul, Ankara and Diyarbakır by using qualitative research method with semi-structured in-depth interviews. The findings obtained with content analysis gathered under four main themes: (1) the single woman's view of singlehood, (2) the dilemma of getting married or not, (3) experiences in social circle, and (4) adherence to single life. Each theme has its own sub-themes in which research findings were evaluated. The results of the study indicated that adult single women experience internal and external pressures that cause them to question their marital status. The questions, comments and suggestions about the marriage in the family, social environment and society may have a negative impact on women's psychological wellbeing. Women resort to some ways to deal with these situations emotionally and to continue their daily lives. Findings and suggestions for practitioners and researchers are discussed.