Benzersiz olma hakkı
Right to be unique
- Tez No: 585888
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR TEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
İnsan hakları, insanı insan yapan ve doğuştan kazanılan temel hak ve özgürlüklere denir. Hakların amacı insanın maddi ve manevi varlığının korunması ve gelişmesine katkı sağlamaktır. İnsanın varlığının benzersizliği, insana saygının temelini teşkil etmektedir. Günümüzdeki bilimsel ve teknolojik gelişmeler karşısında insanın mevcut haklarla tam olarak korunamadığını gerçeği, benzersiz olma hakkının ortaya çıkmasını zorunlu hale getirmiştir. Bu tezin amacı, benzersiz olma hakkının neden bir insan hakkı olarak kabul edilmesi gerekliliğinin sorgulanmasıdır. Benzersiz olma hakkının müstakil bir hak olarak tanınabilmesi için tanımı, düşünsel temelleri, benzer hak tiplerinden farkları ve kapsamı çalışmamızda ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Çalışmamızdan elde edilen sonuç, benzersiz olma hakkının müstakil bir hak olarak tanınması gerektiğidir. Bu hak, insana verilmesi gereken değeri vurgulayarak, bilim ve teknoloji gelişmenin olumlu ve olumsuz sonuçlarının insan haklarına etkisini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Fundamental rights and freedoms that make human beings human are called human rights. Parallel with the definition, rights aim to contribute to the protection and development of the material and spiritual existence of human beings. The uniqueness of human existence is the basis of respect for human beings. The fact that the current scientific and technological developments cannot adequately protect human beings has made it necessary to reveal the right to be unique. This thesis aims to question why the right to be unique should be recognized as a human right. To recognize the right to be unique as an independent right, the following concepts are explained in detail in our study: its definition, intellectual foundations, its differences from similar types of rights, and the scope of the rights. The result of our study shows that the right to be unique must be recognized as an independent right. Emphasizing the value that should be given to human beings, this right reveals the effects of positive and negative results of scientific and technological developments on human rights and.