Kanserli kardeşi olan ergenlerin ihtiyaçlarının belirlenmesi ölçme aracını Türkçe'ye uyarlama çalışması
A study on adaptation of the sibling cancer needs instrument to Turkish
  1. Tez No: 585896
  2. Yazar: SEVİLAY YILDIZ AKKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR BÜTÜN AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırma Kanserli Kardeşe Sahip Olan Ergenlerin İhtiyaçlarının Belirlenmesi Ölçme Aracını Türkçe'ye uyarlanması amacıyla yapılmıştır. Araştırma Ankara İl merkezinde bulunan Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastanelerin çocuk hematoloji ve çocuk onkoloji servislerinde yatarak tedavi gören kanserli çocukların sağlıklı kardeşleri üzerinde yürütülmüştür. Araştırmaya 12-18 yaş aralığında 117 çocuk dahil edilmiştir. Araştırmada çocukların, ebeveynlerin ve hasta kardeşin demografik bilgilerine ulaşmak amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan Genel Bilgi Formu, Pandora Patterson - Fiona McDonald ve ark. tarafından 2014 yılında geliştirilen Kanserli Kardeşi Olan Ergenlerin İhtiyaçlarının Belirlenmesi (Sibling Cancer Needs Instrument - SCNI) ölçme aracı kullanılmıştır. Araştırmada geçerlik çalışmaları kapsamında yapı geçerliği ve kapsam geçerliği, güvenirlik kapsamında Cronbach alfa katsayısına bakılmıştır. Ölçme aracının geçerliği kapsam geçerliği ve yapı geçerliği sonucunda sağlanmıştır. Kapsam geçerliği sonucunda KGİ 1 bulunmuştur. Yapılan doğrulayıcı faktör analizi sonucunda 13 madde çalışmamış, alt boyutlardan birinin iki madde kalması nedeniyle güvenirlik katsayısı düşük çıkmış ve analiz dışı bırakılmıştır. Güvenirlik kapsamında Cronbach alfa katsayısı tüm test için 0.86 bulunmuştur. Araştırmanın sonunda Kanserli Kardeşi Olan Ergenlerin İhtiyaçlarının Belirlenmesi Ölçme aracının 30 madde ve 5 alt boyutlu yapıda geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğu sonucuna varılmıştır. Kanserli Kardeşi Olan Ergenlerin İhtiyaçlarının Belirlenmesi Ölçme Aracı çocukların ihtiyaçlarını belirlemede geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The present study was carried out in order to adapt the Sibling Cancer Needs Instrument to Turkish. The study was carried out on healthy siblings of children with cancer, who were hospitalized in the pediatric hematology and pediatric oncology services of the Ministry of Health hospitals in Ankara. 117 children between the ages of 12-18 were included in the study. In the study, the General Information Form, which was developed by the researcher with an aim to attain the demographic information of children, parents, and sick sibling, along with the Sibling Cancer Needs Instrument (SCNI) developed in 2014 by Pandora Patterson - Fiona McDonald et al., were used. In the research, construct validity and scope validity were examined in terms of validity and Cronbach alpha coefficient was examined in terms of reliability. The validity of the measurement instrument was ensured as a result of the scope validity and structure validity. As a result of the scope validity, CGI was found to be 1. As a result of confirmatory factor analysis, 13 items did not work; the reliability coefficient was found to be low due to the fact that only two items remained in one of the sub-dimensions, which was thus excluded from the analysis. Cronbach's alpha coefficient was found to be 0.86 for the whole test. At the end of the study, it was concluded that the Sibling Cancer Needs Instrument was a valid and reliable instrument in a 30-items and 5-sub-dimension construct. The Sibling Cancer Needs Instrument can be used as a valid and reliable measurement tool in determining the needs of children.