Kate Atkinson'ın suç dosyaları'nda dedektif kurgusu
Detective fiction in Kate Atkinson's case histories
  1. Tez No: 585903
  2. Yazar: DUYGU YAZİCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUBİLAY GEÇİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bir çok yazar ve eleştirmen, dedektif kurgusunu diğer türlerden ayırt edebilmek adına belli kurallar belirlemeye çalışmıştır. Günümüze ulaşana kadar çok yönlü değişiklikler gösteren dedektif kurgusu, ilk ortaya çıktığı dönemlerde zaman geçirmek için okunan bir tür olarak görülse de, yirmi birinci yüzyılın başlarında popüler edebiyatta kendine önemli bir yer edinmiştir. Bu çalışmada Brodie serisi ile son zamanlarda hem edebiyat dünyasında hem de dizi uyarlamalarında ses getiren çağdaş yazar Kate Atkinson'ın Suç Dosyaları adlı eserinde dedektif kurgusu incelenmektedir. İç içe geçmiş olay örgüsünü derin karakter analizleri ile destekleyen yazar, dedektif kurgusunun temellerini sarsmadan üstüne yenilikler eklemektedir. Çalışmanın birinci bölümünde dedektif kurgusunun tarihsel gelişimi ve edebiyat dünyasındaki yeri ele alınmıştır. İkinci bölümde yazarın edebi hayatına ve yazdığı diğer eserlere genel bir bakış sağlanmıştır. Üçüncü bölümde ise, Kate Atkinson'ın Suç Dosyaları adlı eserinde dedektif kurgusuna kazandırdığı yeni yaklaşım irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Many writers and critics have tried to set certain rules to distinguish detective fiction from other genres. The detective fiction, which has undergone many changes until today, has been seen as a genre that was read for spending time during the first years of its existence, but has gained an important place in popular literature in the early twenty-first century. In this study, Kate Atkinson's Case Histories, which has recently made a voice in both the literary world and the series adaptations with Brodie series, is examined as an example of detective fiction. The author supports the intertwined plot with deep character analysis and adds innovations without changing the basis of detective fiction. In the first chapter of the study, historical development of detective fiction and its place in the literary world are given. In the second chapter, an overview of the author's literary life and her works is provided. In the third chapter, the latest approach Kate Atkinson brings to this genre in Case Histories is probed.