Yerel marketlere ürün sağlayan toptancı firmaların tedarik zinciri yönetimi süreci ile bilgi yönetimi süreci arasındaki ilişki ve bir uygulama
Relationship between process of supply chain management and knowledge management of whole-sale firms that providing goods for local markets: An application
  1. Tez No: 585904
  2. Yazar: MUZAFFER ATASOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KESKİNKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, İşletme, Information and Records Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Günümüz şartlarında kurumsal marketçilik anlayışı oldukça yaygınlaşmış durumdadır. Yaygınlaşan kurumsal marketlerin yanı sıra, hala varlığını sürdüren yerel marketler, tüketici ihtiyaçlarını karşılama konusunda önemli bir yere sahiptir. Bununla beraber yerel marketler tedarik sürecinde, ürünlerin maliyeti ve ürün temini için geçen zamanı olabildiğince düşürme, ayrıca verimliliği maksimize etme gayretindedirler. Bu gayret neticesinde marketlerin yerel toptancıları tercih etmeleri, en uygun ve en hızlı etkileşimin oluşmasını sağlamaktadır. Toptancı firmalar bu süreçte planlanan tedarik aşamalarını en iyi şartlarda yapmayı amaçlarlar. Bu sayede toptancı firmalar en önemli müşterileri olan yerel marketlerin ihtiyaçlarını karşılamış olurlar ve yerel marketler açısından da işletmelerin genel prensibi olan fırsat maliyetini maksimize etme imkânı ortaya çıkmış olur. Bu çalışmada; yerel toptancı firmalarının gerçekleştirmiş olduğu Tedarik Zinciri Yönetimi Süreci ile Bilgi Yönetimi Süreçleri arasındaki etkileşim ve ilişki örnek bir uygulama doğrultusunda ele alınarak, doğru Bilgi Yönetimi ile oluşturulan tedarik zinciri süreçlerinin işletmelere olan faydaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's conditions, the concept of corporate marketing is quite widespread. In addition to the widespread corporate markets, local grocery stores that still in existence have an important place in meeting consumer needs. Furthermore, local grocery stores, in the procurement process, try to reduce the cost of product supply as much as possible, as well as to maximize efficiency. As a result of this effort, markets preference to local wholesaler provides the most appropriate and fastest interaction. Wholesale companies aim to make the planned procurement stages under the best conditions. Thus wholesaler companies meet the needs of local markets, which are the most important customer, and with regard to local markets, it would be possible to maximize the opportunity cost, which is the general principle of businesses. In this study, the benefits of supply chain processes created by correct knowledge management to businesses are examined by handling in accordance with model application of supply chain management done by local wholesaler companies and the knowledge management steps that will develop in this process.