Kurumsal kaynak planlaması sistemi entegrasyonu sürecinde proje yönetimi yaklaşımı ve bir firma incelemesi
The project management approach in the enterprise resource planning system integration process and a company study
- Tez No: 585902
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ GÖKŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kurumsal kaynak planlama (KKP) uygulamalarının başarıları, bütçelerinin büyüklüğü ile değil, yeterli hazırlık ve doğru proje yönetimine bağlıdır. Aksi halde yetersiz bir hazırlık süreci ve yanlış proje yönetimi işletmeler için yıkım yaratan sonuçlar doğurmaktadır. Bilgi teknolojileri (BT) ile ilgili tüm projeler, iş ortamındaki değişimlere karşı hassas bir yapıya sahiptir ve küresel iş dünyasında değişimin hızının artması, kurumsal kaynak planlaması (KKP) gibi kurumsal sistemlerin yönetimini zorlamaktadır. Aynı zamanda, sistem başarısı proje yönetimi süreçlerinin titizliğine bağlıdır. Kapsamın kayması, zayıf risk yönetimi, zaman içinde insan kaynaklarının yetersiz tahsisi ve satıcı yönetimi, bir işletme sisteminin uygulanmasıyla ilgili bazı yaygın sorunlardır. Bu araştırmada KKP sistemleri kurulum sürecinde proje yönetim yaklaşımı incelenerek uygulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Success of Enterprise Resource Planning (ERP) depends not on the size of budget but adequate preparation and proper project management. Otherwise, inadequate preparation process and incorrect project management cause devastating results. All projects relevant to Information Technologies (IT) delicate to changes in the business enviroment and pace of change in the global business world generates demands of enterprise systems such as Enterprise Resource Planning (ERP). At the same time, system success depands on the punctiliousness of project management processes. Shift in scopes, poor risk management, insufficient allocation of human resources over time and vendor management are some common problems with the implementation of an operating system. In this research, project management approach was examined and practice during the Enterprise Resource Planning systems implementation.