FerâizcizÂde Osman Fâiz: Sanatı ve eserleri
The art and works of Ferâizcizâde Osman Fâiz
  1. Tez No: 585957
  2. Yazar: HATİCE SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAFER GARİPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Ara Nesil, Tanzimat sonrası ile Servet-i Fünûn arasında yetişen ilk kez Mehmet Kaplan'ın dikkat çektiği edebiyatımızda bir topluluk ya da ekol oluşturamadığı hâlde en önemli işlevi Servet-i Fünûn'a zemin hazırlamak olan edebiyatımızın geri planda kalmış bir neslidir. Faaliyetlerini 1880-1896 yılları arasında sürdürmüşlerdir. Tanzimat sonrasında açılan yeni tarz okullarda eğitim gören, yabancı dil öğrenme imkânı bularak tercüme faaliyetlerinde de rol alan bu nesil mensupları yetişmiş oldukları klasik edebiyatın geleneğinden tamamen ayrılamamışlardır. Bununla birlikte yenileşmeye başlayan Batılı tarzda edebiyatın da yerleşmesi için önemli eserler vermişlerdir. Bu dönemde gazete ve dergi gibi yayın organlarının sayısında da bir artış görülür, bu artış pek çok şair ve yazarın yetişmesine de zemin hazırlar. Ferâizcizâde Osman Fâiz, ilk eserlerini Ara Nesil Dönemi'nde vermiş manzume ve düzyazıları dönemin yayın organlarında kalmış, küçük bir şiir kitabı neşredilmiş, II. Meşrutiyet'ten sonra da çeviri türünde eser vermiş bir sanatkârdır. Osman Fâiz'in edebî ürünlerinin büyük çoğunluğunu manzumeler oluşturur. Nesir türünde de eser vermiştir ancak düz yazıların içinde bile yer yer manzum parçalara rastlanır. Sonraları polisiye roman türünde tercüme faaliyetleri içine girmiştir. Bu çalışmada edebiyatımızda belli bir dönemi kapsayan Ara Nesil'in diğer mensupları gibi üzerinde müstakil bir çalışma yapılmamış Osman Fâiz'in eserlerine toplu bir bakış ortaya koymaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Ara Nesil (the Intermediate Generation) is a group of poets and writers in the Turkish literature between the Tanzimat Period and Servet-i Fünûn. It was Mehmet Kaplan that drew attention to this period for the first time. Although they could not create a school or a society, the most important function of this period in our literature is that it prepared the ground for Servet-i Fünûn. They published their works between 1880 and 1896. The members of this generation had a chance to study in those reformed schools of the Tanzimat Period, learned foreign languages and so translated some works. Their works were important for the spread of western literature; however, they never abandoned the classical style they belonged. During this period, the number of the newspapers and magazines increased, which led to the growth of many poets and writers. Ferâizcizâde Osman Fâiz is a writer and poet whose first poems and short stories were published on newspapers and journals during Ara Nesil Period. Later, one of his books was printed and after the Second Constitutional Monarchy Period of Ottomans, he started his translations. Most of Osman Fâiz's works are poems. It was found that there are poems even in his stories. He translated detective novels from English to Ottoman Turkish. In this study, it is aimed to reveal Osman Fâiz's works, which have never been researched as a single study like other writers of Ara Nesil Period, with a collective view.