The influence of coping strategies, sociotopy and autonomy on parental stress and depression among parents of children with disability
Engelli çocukların ebeveynlerinde başa çıkma stratejileri ve sosyotropi ve otonomi kişilik boyutlarının depresyon ve ebeveynlik stresi üzerinde ki etkisi
  1. Tez No: 585956
  2. Yazar: ESMA GÜLHAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU ÇANKAYA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmada engelli bir çocuğa sahip olan ve engelli bir çocuğa sahip olmayan bireylerde; kişilik boyutları, başa çıkma stratejileri, depresyon ve ebeveny kaygısı arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmaya toplamda 172 ebeveyn katılmıştır. Ebeveynlerin çocuklarının yaş ortalaması (Ortyaş = 8.95, SS = 4.73), cinsiyet dağılımı ise 73 kadın 75 erkek şeklindedir. Araştırmanın sonuçları engelli çocuğu olan ve olmayan ebeveynler arasında depresyon ve ebeveyn stresi açısından anlamlı bir fark olmadığını göstermektedir. Kişilik boyutları başa çıkma stratejilerini yordamış, fakat başa çıkma stratejilerinden sadece duygu odaklı başa çıkma stratejisi sadece engelli çocuğu olmayan ebeveynlerde depresyon ve ebevyn stresini yordayamıştır. Kişilik boyutları ve depresyon/ebeveyn stresi arasındaki ilişki üzerinde problem-odaklı başa çıkma stratejilerinin moderatör etkisi gözlenmemiştir. Gelecekte yapılacak çalışmalarda stress kaynaklarının daha detaylı analizleri sonucunda belirli stress kaynakları ile başa çıkma stratejileri arasında ilişki bulunabilir ve bu ilişki üzerinden engelli ve engelli olmayan çocuğa sahip ebeveynler arasındaki farklılık araştırılabilir
Özet (Çeviri)
In this study, the relationships between personality dimensions, coping strategies, depression and parental stress were examined among parents of children with and without disability. A total of 172 parents of children with and without disability (73 girls and 75 boys; Mage = 8.95, SD = 4.73) participated in the study. The results of the study showed that there is no significant difference between parents of children with and without disability in terms of depressive symptoms and parental stress. Personality dimensions were associated with certain coping strategies. A noteworthy finding was that emotion-focused coping strategies were associated with depressive symptoms and parental stress only among parents of children without disability. Findings did not support the hypothesized moderating effects of problem-focused coping strategies on the relationship between personality dimensions and depressive symptoms/parental stress. Future studies with more refined analyses of stressor types are warranted to show associations between coping strategies and specific stressors that might related to parenting children with disability and without disability.