Ferâizcizâde Mehmet Şâkir hayatı sanatı eserleri
Ferâizcizâde Mehmet Şâkir?s life, art and works
- Tez No: 229076
- Danışmanlar: PROF. DR. ABİDE DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu çalısmada 1852?1911 yılları arasında yasamıs olan Ferâizcizâde Mehmet Sâkir'in hayatısanatı ve eserleri anlatılmıstır. Çalısmaya, çok yönlü bir sahsiyet olan Mehmet Sâkir'inkisiliginde önemli etkileri bulunan Ahmet Vefik Pasa'nın Bursa valiligi sırasında gerçeklestirdigi,içinde Mehmet Sâkir'in de yer aldıgı tiyatro faaliyetleri ve dönem tiyatrosu anlatılarakbaslanmıstır. Daha sonra bilgi ve belgeler ısıgında Mehmet Sâkir'in çocuklugu, memurlugu veailesinden bahsedilmistir. Mehmet Sâkir'in tiyatro faaliyetleri, matbaacılıgı, salname yazarlıgı,dergiciligi, dil faaliyetleri anlatılmıs, Persenk adlı eseri ve dil akademisi önerisi vurgulanmıstır.Çalısmada son bölüm, Mehmet Sâkir'in tiyatro eserlerine ayrılmıs, eserler üzerinde ayrıntılıolarak durulmustur. Eserler, ana hatlarıyla tahlil edilmis, konu, sahıs, zaman, mekân özellikleridegerlendirilmis, yapı incelemeleri yapılmıs; gerek Mehmet Sâkir'in tiyatro anlayısı gerekMehmet Sâkir'e etki eden unsurlar belirtilmistir. Çalısma genel bir degerlendirme yapılaraksonlandırılmıstır.Anahtar SözcüklerFerâizcizâde Mehmet Sâkir, Nilüfer, Gündogdu, Persenk, natçı yahut Çöpçatan, Îcâb-ı Gururyahut nkılâb-ı Muhabbet, Evhâmî, Kırk Yalan Köse, Yalan Tükendi, Teehhül yahut lk GözAgrısı, tiyatro, Ahmet Vefik Pasa
Özet (Çeviri)
In this study, the focus is on the life of Ferâizcizâde Mehmet Sâkir and his works, who livedbetween 1852 and 1911. Priority was given not only to the theatrical activities Ahmet VefikPasa, a person who had a great impression on the personality of Mehmet Sâkir, a man ofmultifarious activities, performed with Mehmet Sâkir during his governorship of Bursa but to thetheatre at the time as well. Afterwards, in the light of the information and documents gathered,Mehmet Sâkir?s childhood, his official life, and his family were studied. An emphasis was alsoplaced on his theatrical activities, his work of press agency, his authorship of Salnâme (A yearlyjournal), his work of magazine and his language studies. His work named ?Persenk? and hispropose of language academy was also emphasized. In the last section of this study, thetheatrical works of Mehmet Sâkir was studied in detail. His works were roughly analysed withrespect to the characteristics of his topic, time, character and place in his works. Moreover, astructural study was also done, pointing to both his approach to theatre and to what influencedhis personality most.The study was brought to an end after a general analysis.KeywordsFerâizcizâde Mehmet Sâkir, Nilüfer, Gündogdu, Persenk, natçı yahut Çöpçatan, Îcâb-ı Gururyahut nkılâb-ı Muhabbet, Evhâmî, Kırk Yalan Köse, Yalan Tükendi, Teehhül yahut lk GözAgrısı, tiyatro, Ahmet Vefik Pasa