Müzikle terapide ney enstrümanıyla uşşak makamının depresyon hastalarındaki iyileştirici etkisi
The improving effect of the tune of uşşak performed by the ney on patients diagnosed with depression: A study in music therapy
- Tez No: 585968
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHİR YEŞİLDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Psikoloji, Music, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, 18 yaş ve üzerindeki, depresyon tanısı almış ayakta tedavi gören bireylerin, araştırmamıza gönüllü olarak katılmayı kabul ederek, grup halinde müzik terapi sürecini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma İstanbul ilinde, 17'si kadın 23'ü erkek olmak üzere 40 kişiden oluşan katılımcıyla gerçekleştirilmiştir. Bu kişilerden belirtilen kriterlere uygun olan 10'u kadın, 10'u erkek depresyon hastası 2 aylık müzik terapi grup sürecine dahil edilmiş ve gelişmeleri gözlenmiştir. Geri kalan 7'si kadın, 13'ü erkek depresyon hastası da müzik terapi desteği almayarak kontrol grubunu oluşturmuştur. Müzik terapi, müziğin dışavurumcu etkisiyle terapinin de iyileştirici özelliğini bütünleştirerek, kişinin anda kalmasını sağlar ve ona bir destek alanı sunar. Araştırmamızın amacı müzikle psikoterapi sürecini inceleyerek, müzik terapi alan hastaların, bu sürece dahil olmayan hastalara göre depresyon skorlarını ve yaşam kalitesini ölçmek olmuştur. Bu amaç dâhilinde çalışmamızda, Beck Depresyon Envanteri ile Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır. Ayrıca araştırmada, katılımcıların kişisel bilgilerini öğrenmek amacıyla Sosyodemografik Bilgi Formu doldurulmuştur. Yapılan uygulama sonucunda veriler, SPSS programıyla saptanmıştır. Araştırmamızın sonucunda hem ilaç hem psikoterapi hem de müzik terapi sürecinden geçen hastaların, önceki puanlarıyla ve müzik terapi almayan hastalarla kıyaslandığında depresyon skorlarında azalma ve yaşam kalitesi oranlarında da artış olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the process of music therapy in groups of patients aged 18 years and over who were diagnosed with depression by voluntarily agreeing to participate voluntarily in our study. The study was conducted in Istanbul province with a sample of 40 participants, 17 female and 23 male. Among 40 participants, 10 female and 10 male participants who has depression with criteria specified were included in the 2-month music therapy group and their progress was observed. The remaining 7 female and 13 male participants stood as control group so that did those participants did not receive music therapy support. Music therapy integrates the expressive effect of music with the healing properties of therapy, allowing the person to stay in the moment and offers supportive area to individuals. The aim of the study was to measure and compare the depression scores and quality of life of the patients who were involved at music therapy and the patients who were not involved in the music therapy by examine the psychotherapy process with music. For this purpose, Beck Depression Inventory and Quality of Life Scale were used in the study. In addition, to acquire the personal information of the participants Sociodemographic Information Form filled out by the participants. At the end of the study, the data were evaluated by SPSS. As a result of our study, it was found that there is a diminishing trend in depression scores and increase in scores of quality of life of the patients who underwent both medication, psychotherapy and music therapy compared with their previous scores and with patients who did not receive music therapy.