Düzenli ip atlama programının ilköğretim kurumlarında öğrenim gören 13-14 yaş fazla kilolu ve obez öğrencilerin fiziksel ve motorik özelliklerine etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of regular rope jump program on the physical and motoric characteristics of overweight and obese students aged 13-14 years who are educated in primary education
- Tez No: 585977
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT AYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmanın amacı, düzenli ip atlama programının ilköğretim kurumlarında öğrenim gören 13-14 yaş fazla kilolu ve obez öğrencilerin fiziksel ve motorik özelliklerine etkisinin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini; Trabzon İli Of İlçesindeki ilköğretim kurumlarında öğrenim gören, beden kitle indeksine göre fazla kilolu ve obez kız ve erkek öğrenciler oluşturdu.Örneklemini ise, Ali Yeşilyurt İmam Hatip Ortaokulu, Miktat Sarıalioğlu Ortaokulu ve Fatih Sultan Mehmet Ortaokulunda öğrenim gören 40 kız (20'si deney ve 20'si kontrol) ve 40 erkek (20'si deney ve 20'si kontrol) toplam 80 gönüllü öğrenci oluşturdu. Deney grubu öğrencileri,12 hafta boyunca haftada 3 gün ve günde 12dk.ip atlama programına katılırken, kontrol grubu öğrencileri herhangi bir egzersiz programına katılmadı. Çalışma sonrasındaki iki grup arasındaki fiziksel ve motorik farklar incelendi.Araştırmamızda yarı deneysel ön test son test desenli yöntem kullanıldı. Katılımcıların ön test ve son test aşamalarında fiziksel özelliklerinin tespit edilmesi amacıyla vücut ağırlığı, boy uzunluğu ve beden kitle indeksi; motorik özelliklerinin tespit edilmesi amacıyla 20 m sürat, Flamingo denge, İllinois çeviklik, dikey sıçrama, sağlık topu fırlatma, durarak uzun atlama ve otur eriş esneklik testleri uygulandı. Araştırmadan elde edilen verilerin istatistiksel analizi için SPSS 25.0 istatistik programı kullanıldı ve anlamlılık düzeyi olarak p0,05). Sonuç olarak; düzenli yapılan ip atlama egzersizleri, her yönden ekonomik olması, kolay elde edilebilir, ulaşılabilir ve öğrenilebilir olması, çocuklar için eğlenceli ve sevilen bir etkinlik olması ve tüm motor becerileri iyi düzeyde çalıştırabilmesi gibi sebeplerle, ülkemizde oldukça yaygın bir hastalık olan obezite ile mücadelede etkili bir araç olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of regular rope jump program on physical and motor characteristics of overweight and obese students aged 13-14 years who were educated in primary education institutions. The universe of the study consisted of overweight and obese boys and girls according to the Body Mass Index who were educated in primary schools in the Of District of Trabzon province. The sample consisted of 40 girls (20 experimental and 20 control) and 40 male (20 experimental and 20 control) total 80 volunteer students who were educated in Ali Yeşilyurt Imam Hatip Secondary School, Miktat sarıalıoğlu Secondary School and Fatih Sultan Mehmet Secondary School.While the experimental group students participated in the jump rope program 3 days per week and 12 minutes per day for 12 weeks, the control group students did not participate in any exercise program.Physical and motor differences between the two groups were investigated. In order to determine the physical characteristics of the participants during the pre-test and post-test stages, the body weight, height length and body mass index were applied and 20 m speed, Flamingo balance, Illinois agility, vertical jump, health ball throwing, long jump and sit and reach flexibility tests were performed to determine the motor characteristics of participants. SPSS 25.0 Statistical program was used for statistical analysis of the data obtained from the research and p0.05). As a result, regular rope jumping exercises can be an effective tool in the fight against obesity, which is quite common in our country, due to reasons such as being economical, easy to obtain, accessible and learnable, having fun and loved activity for children and being able to run all motor skills at a good level.