Isınma öncesi ve sonrası yapılan dinamik germe egzersizlerinin futbolcularda sürat üzerine etkisi
The effect of dynamic stretching exercises on speed before and after warm-up in football players
- Tez No: 585976
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM ŞEREF BEDİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Egzersiz Fizyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Dinamik germe egzersizlerinin antrenman veya müsabakadan önce ısınma bölümüne dahil edilmesi sakatlanma riskini azalttığı ve maç performansını artırdığı bilinmektedir. Literatürde ısınmadan önce yapılan dinamik germenin sürat performansına etkisini inceleyen araştırmalara rastlanmamıştır. Bu çalışma 16-19 yaş arasındaki futbolcularda ısınmadan önce ve sonra yapılan dinamik germe egzersizlerinin 20m sürat performansına akut etkisini incelemeyi amaçlamıştır. Yöntem: Bu çalışmaya, Aydın ilinde mücadele eden amatör futbol kulüplerin alt yapısında oynayan yaşları (16,59±1,06 yıl) olan 44 futbolcu katılmıştır. Çalışmanın birinci gününde antropometrik ölçümler ve 20 m mekik koşusu (Shuttle Run) testi uygulanmıştır. Çalışmanın ikinci gününde futbolcular rastlantısal olarak iki gruba ayrılmıştır. Önce germe (ÖG) grubu, ısınmadan önce dinamik germe (ÖDG) egzersizleri uygulamış ve 20 m sürat testi yapılmıştır. Sonra germe (SG) grubu ise ısınmadan sonra dinamik germe (SDG) egzersizleri uygulamış ve 20 m sürat testi yapmışlardır. Çalışmanın üçüncü gününde ÖG grubu ile SG grubunun yerleri değiştirilerek aynı protokol uygulanmıştır. Bulgular: ÖG grubunun 20 m sürat testi ortalamaları 2,96±0,13 sn., SG grubunun 20 m sürat testi ortalamaları ise 3,01±0,12 sn. olarak belirlenmiştir. ÖG grubu ile SG grubu arasında 20 m sürat testi değerlerinde anlamlı bir fark bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: It is known that if dynamic stretching exercises are included in the warm-up before training or competition, the risk of injury is reduced and match performance is improved. To the best of our knowledge, there are no studies investigating the effect of dynamic stretching-before warm-up on the sprint performance in the literature. The aim of this study was to investigate the acute effect of dynamic stretching exercises before and after a warm-up on the 20m speed performance in football players between the ages of 16-19. Materials and Method: Forty-four football players (average 16.59±1.06 yo) who played in the infrastructure of amateur football clubs in Aydın province participated in this study. On the first day of the study, anthropometric measurements and 20m shuttle run test were performed. On the second day, players were randomly divided into two groups. In the first group (OG), dynamic stretching was performed before warm-up and then the players 20m sprint performances were tested. In the second group (SG), dynamic stretching was performed after the warm-up and then the players 20m sprint performances were tested. On the third day of the study, the same protocol was applied on the same players by changing groups of the players. Results: The average speed in the 20 m sprint test of the OG group was found to be 2.96±0,13 sec. In the same test, the average speed of the SG group was found 3.01±0,12 sec. The difference in the 20 m speed test values between groups was found significant (p0.05) in terms of the players' positions in the field.