Jack London'ın eserlerinde çalışma ilişkileri
Labor relations in Jack London's literature
  1. Tez No: 585978
  2. Yazar: OGÜN NAZLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM ES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Labour Economics and Industrial Relations, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
18.yüzyılın başlarında sanayi devriminin getirdiği aşırı üretim ve sonrasında topluma verdiği sıkıntılar, işçi sınıfı açısından atlatılması bir hayli sancılı olmuştur. Jack London eserlerinde işçi sınıfının çektiği bu zorlukları, o dönemin şartlarını, özelliklerini, işçilerin aldığı maaşı, çocuk işçiliğini ve en önemlisi de işçilerin hem toplumsal hem de bireysel olarak bir dönüşüme uğramalarını gerçekçi ve çarpıcı bir biçimde yansıtmıştır. Bu çalışmada Jack London'ın özellikle endüstri ilişkileri ile alakalı eserleri incelenmiş olup; bu eserlerindeki işçilerin çalışma şartları, ücretler, fiyatlar, dönemin toplumsal, ekonomik ve çalışma alanındaki durumu hakkında çıkarım yapılabilmesine olanak sağlayacaktır. Aynı zamanda kapitalizmin, halkın yoksul kesiminin; yani işçi sınıfının karşısına nasıl bir“demir ökçe”olarak çıktığı ve onları insan olmaktan çıkarıp adeta bir makineye nasıl dönüştürdüğü anlatılmaya çalışılmıştır. Sanayi devriminin gelişim göstermesi ve makineleşmenin hız kazanmasıyla birlikte; ortaya çıkan olumsuz koşullar eleştirel bir şekilde belirtilmiştir. Sanayi devrimi hakkında genel bilgilere ve çalışma ilişkileri ile alakalı kavramlara, ilk bölümde farklı kaynaklardan önemli tanımlarla birlikte yer verilmiştir. Ayrıca yaratılan sınıflı toplumun farklı kesimleri arasında meydana gelen sınıf çatışmaları, işçi sınıfı hareketlerinin varlığı ve çıkış noktaları yine ilk bölümde diğer önemli kavramlarla beraber verilmiştir. Yazarın yaşadığı dönemi ve hayatı ikinci bölümde incelenerek dönemin yapısı ile alakalı bilgilere yer verilmektedir. Çalışmanın temelini oluşturan üçüncü bölümdeki; eserlerde ücretler, fiyatlar ve toplumsal yaşamın dönüşümü ayrıntılı olarak incelenmekte, 19.yüzyılın özellikle Amerika Birleşik Devletler'i ve İngiltere'si hakkında önemli ölçüde çıkarımlar yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the early 18th century, it was quite painful to overcome the problems caused by the industrial revolution and to the society after the overproduction. Jack London realistically and strikingly reflected these challenges of the working class, the conditions of the period, the characteristics, the salary of the workers, the child labor and, most importantly, the transformation of the workers both socially and individually. In this study, the works of Jack London especially related to industrial relations are examined; the working conditions of these workers, wages, prices, social, economic and the status of the period in the field will allow the inference. At the same time the capitalism, the poor part of the people; In other words, it is tried to explain how the aya iron heap aya came out against the working class and turned them into a machine. With the development of industrial revolution and the speed of mechanization; The negative conditions that emerged are critically stated. General information about industrial revolution and concepts related to working relations are given in the first section together with important definitions from different sources. In addition, the class conflicts that occurred between different segments of the class society, the existence and starting points of the working class movements were given in the first section together with other important concepts. The period in which the author lived and his life is examined in the second part and information about the structure of the period is included. In the third chapter which constitutes the basis of the study; In the works, wages, prices and the transformation of social life are examined in detail. Significant, inferences are made about the 19th century, particularly United States of America and England.