Çalışan annelerin iş doyumu ve yaşam doyumunu belirleyen etkenler
Factors determining job and life satisfaction of working mothers
  1. Tez No: 586000
  2. Yazar: GÖZDE EMRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ŞEBNEM SEÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, İzmir ilinde sigortacılık sektöründe çalışan annelerin iş ve yaşam doyumlarını belirleyen faktörleri araştırmaktır. Bu amaçla, çalışan annelerin sigortacılık sektöründeki beklentileri, iş ve yaşam doyumuna ulaşmadaki güçlükleri, şikâyetleri ve diğer çalışan annelere tavsiyeleri incelenmektedir. Araştırmada derinlemesine görüşme yöntemi kullanılmıştır. Bu kapsamda yapılan görüşmeler literatürdeki bilgiler ışığında incelenmiştir. Çalışan annelerin iş ve yaşam doyumuna ilişkin hazırlanan mülakat soruları ilgili sektörde çalışan annelere yönlendirilmiş ve veriler toplanmıştır. Araştırma kapsamında yapılan görüşmeler sonucu elde edilen veriler ve araştırmada ele alınan iş ve yaşam doyumuna ilişkin faktörler birlikte incelendiğinde, çalışan anneler için iş ve yaşam doyumu arasında bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Söz konusu karşılıklı ilişkinin çalışan anneler için önemli bir rol oynadığı görülmektedir. Literatür incelendiğinde bu araştırmanın kapsamında yer alan değişkenlere ilişkin ulusal ve uluslararası yazında sınırlı sayıda çalışma olduğu görülmüştür. Bu doğrultuda çalışmanın ilgili literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the factors that determine job and life satisfaction of mothers working in insurance sector in İzmir. For this purpose, expectations of the working mothers in the insurance sector, difficulties in reaching work and life satisfaction, complaints and their recommendations to other working mothers are examined. In-depth interview method was used in the research. The interviews conducted in this context were examined in the light of the information in the literature. Interview questions about job and life satisfaction of working mothers were directed to mothers working in the related sector and data were collected. When the data obtained from the interviews conducted within the scope of the study and the factors related to job and life satisfaction discussed in the study were examined together, it was found that there was a relationship between job and life satisfaction for working mothers. This relationship seems to play an important role for working mothers. When the literature is examined, it is seen that there are limited number of studies in national and international literature on the variables included in the scope of this research. Accordingly, the study is thought to contribute to the relevant literature.