Kırsalda milliyetçi tahayyül, tarihsel bellek ve amnezi: Datça Yarımadası'ndan bir sözlü tarih çalışması
Nationalist imagination, historical memory and amnesia in rural area: An oral history from Datça Peninsula
- Tez No: 586030
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET NACİ SEVKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Milletin ve milliyetçiliğin nasıl tanımlanacağına ilişkin tartışmalar öncelikle milletlerin modern dönemin bir ürünü mü yoksa tarihin derinliklerinden beri var olan kimlikler mi olduğu sorusuyla ilgilidir. Milliyetçilik literatüründe milletlerin modern zamanlarda ortaya çıktıklarını vurgulayan yaklaşımlar milli kimliğin inşa edilme sürecindeki icat, yapaylık ve hayal edilme unsurlarına dikkat çekmişlerdir. Geçmişi, bugünü ve geleceği anlamlandırmanın bir aracı olarak milliyetçilik etnik kimlik ve tarihe politik bir anlam yükler. Özel bir kültürel yapım türü olarak milliyetçilik siyasi bir ideolojiye ya da doktrine indirgenemez. Bu çalışma, yerel bir topluluğu kendi tarihsel koşulları içerisinde anlamaya çalışarak milliyetçi tahayyül ile toplumsal tarih arasındaki ilişkiyi sorunsallaştırmaktadır. 2016 yılının Eylül, 2017 yılının Eylül ve Ekim aylarında sözlü tarih yöntemiyle Datça Yarımadası'nın ağırlıkla batı kısmındaki köylerde gerçekleştirilen görüşmelerle 47 faklı tanıklık bir araya getirilmiştir. Modern ulus tahayyülünün köylülerin zihniyetine yabancılığını ve etnik kimliğin değişen anlamlarını sözlü gelenek aracılığıyla ortaya koyan bu çalışma, Türkiye köylülüğünün yaygın biçimde ihmal edilen tarihsel sosyolojik koşullarına dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
Debates on how nation and nationalism should be defined primarily involve the question whether nations are the product of the modern era or nations are identities existing throughout the history. Approaches emphasising that nations emerged in the modern times point out the elements such as invention, artificiality and imagination in the construction process of national identity. Nationalism as means of giving the meaning to the past, the present and the future attributes a political meaning to the ethnic identity and history. Nationalism as cultural artefacts of a particular type can not be reduced into a political ideology or doctrine. This study problematises the relationship between national imagination and social history by trying to understand a local community in its historical conditions. Testimonies of 47 people gathered from the meetings held in the villages located mainly in the western part of the Datça Peninsula by oral history method in September 2016, September and October 2017. The present study reveals how peasants' mentality was strange to the national imagination and presents the changes in the sense of ethnic identity through oral tradition. Morever it points out historical-sociological conditions of peasantry of Turkey, which are widely neglected in academic field.