Türkiye'de yükseköğretim kurumlarında öğretim elemanlarının akademik performans ölçme kriterlerinin belirlenmesi
Determination of academic performance measurement criteria for the academicians in Turkish higher education
  1. Tez No: 586033
  2. Yazar: UTKU CAN MEMOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA MELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
İnsan Kaynakları Yönetimi süreçlerinden performans yönetimi, çalışanların işletme amaçları doğrultusunda harekete geçirilmesinde etkili bir süreç olarak kullanılmaktadır. Çeşitli sektörlerde yaygın olarak kullanılan performans yönetimi ve sistemlerinin yükseköğretim kurumlarında aynı ölçüde kullanıldığını söylemek güçtür. Akademik performans, akademik personelin değişik kriterlerle bir arada ölçerek belirlenen bir değer olarak kabul görmektedir. Doğru tespit edilmiş kriterler ile uygulandığında; akademik performans ölçümü faydalı sonuçlar doğuracaktır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye' de yükseköğretim kurumlarında öğretim elemanlarının performans kriterlerinin belirlenmesinde, üniversite sıralamalarında kullanılan boyut ve kriterlerin bir kısmının kullanılabileceğini ve bu yolla oluşturulacak akademik personel performans kriterlerinin ve uygulamalarının yükseköğretim kurumunun toplam başarısına doğrudan etki edebileceğini literatür taraması yoluyla tespit edilmesidir. Literatürde akademik performans kapsamında yükseköğretim kurumlarında öğretim elemanlarının performans kriterleri konusunun araştırma sayısı çok fazla olmamakla beraber son yıllarda üzerinde yapılan çalışmalar ile popüler olmaya başlayan konular arasında yerini aldığı görülmektedir. Akademik personel performans ölçümünde kullanılması mümkün kriterleri belirleyebilmek için, insan kaynakları yönetimin temel işlevlerinden performans yönetim sistemi, akademik performans, dünya üniversite sıralama sistemlerinde kullanılan kriterler üzerinde çalışılmıştır. Ortaya çıkan sonuçta dünya üniversite sıralama sistemlerindeki kriterlerin bir kısmının akademik performans ölçümünde kullanılabileceği; bu kriterlerin akademik performans için önemli ölçüde anlamlı ve ilişkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Performance management, which is one of the human resources management systems, is used as an effective system to mobilize employees according to the management goals. It is hard to say that performance management and its systems, which are commonly used in numerous industries, are also used to same extent in institutions of higher education. The academic performance is accepted as a value of the overall measurement of different criteria of the academic staff. While the correct criteria are used, the measurement of academic performance will result valuable systems. The aim of this study is to show that the numbers and criteria which are used for the ranking of universities can also be used for the determination of the performance criteria of academic staff in institutions of higher education in Turkey and also to confirm by literature survey that the academic performance criteria and applications which are established according to this method, can have a direct impact on the overall success of the institutions of higher education. Although the number of the research on the performance criteria of instructor at the higher school institutions within the scope of the academic performance in the literature is not so high, it seems to be among the issues that have started to become popular thanks to the recent researches. In order to determine the possible criteria for use in the performance assessment of academic staff, performance management system among the essential functions of human resources management, academic performance and criteria used for ranking systems of world universities have been studied. As a result, it has been determined that some of the criteria used for ranking systems of world university can be used in the academic performance assessment, whereas these criteria are considerably significant and relational for the academic performance.