Endüstri 4.0 sürecinde Türkiye ekonomisinin analizi
The analysis of Turkish economy in the process of Industry 4.0
  1. Tez No: 586075
  2. Yazar: ZEHRA YALIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİK FATİH SAYGILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Birçok ülkenin gündeminde olan Endüstri 4.0, teknolojik gelişmeler ile ekonomileri yeni ve farklı bir aşamaya getirecektir. Bu sanayi devrimindeki etkileşimler diğer sanayi devrimlerinden daha hızlı olacak ve bu yeni sürecin bir parçası olmak çok önemli olacaktır. Bu tez çalışması kapsamında, Endüstri 4.0 sürecini daha iyi anlamak için ilk üç sanayi devrimi kısaca açıklanmıştır. Daha sonra bu yeni sürecin istihdam, büyüme, dış ticaret ve ekonomilerin ana sektörleri üzerindeki olası etkileri belirlenmiştir. Önde gelen ülkelerin bu yeni sanayi devrimindeki konumları ve hazırlıkları tespit edilmeye çalışılmıştır. Son olarak, Türkiye'nin pozisyonu ve sürece entegrasyonu farklı uluslararası endeksler ve göstergeler kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The latest ındustrıal revolutıon, Industry 4.0 which is on the agenda of many countries will bring the economies to a new and different stage wıth its technological developments. Interactions in this industrial revolution will be faster than other industrial revolutions and to be part of this new process will be of crucial importance. Within the scope of this thesis study, the first three industrial revolutions have been explained briefly in order to better understand the Industry 4.0 process. Then the possible effects of this new process on employment, growth, foreign trade and on major sectors of the economies were determined. And leading countries' positions and their preparations in this new industrial revolution was tried to be identified. Finally, Turkey's position and integration to the process was analyzed by using different international indices and indicators.