1996 Atlanta olimpiyat oyunlarına katılan greko-romen ve serbest güreş milli takımlarının fiziksel ve fizyolojik özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of physical and physiological characteristics of sportsmen who were in national grekoromen and free wrestling team in 1996 Atlanta olimpic games
- Tez No: 58611
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK YAMANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
60 ÖZET Bu çalışmanın amacı 1996 Atlanta olimpiyat oyunlarına katılacak serbest ve Grek-oromen güreş milli takımlarının fiziksel ve fizyolojik kapasitelerinin analizini yaparak, serbest takımla, Greko-romen takımını kıyaslamaktır. Araştırma için; yaş, boy, ağırlık, istirahat kalp atım sayısı, sistolik, diastolik kan basınçları, vücut yağ oranı, esneklik, aerobik güç (MaxV02), anaerobik güç, hız, barfiks, sınav, mekik, reaksiyon zamanı, pençe kuvveti, sırt kuvveti ve bacak kuvveti ile ilgili fizyolojik özellikler seçildi. Testlere 1996 Olimpiyat oyunlarına katılacak serbest güreş milli takımından 6 güreşçi (52,57,68,74,82,130 kg) ve Grekoromen güreş milli takımından 7 güreşçi (48,57,62,68,74,82,90 kg) ile toplam 13 güreşçi katılmıştır. Olimpik serbest ve Greko-romen takımlarının fizyolojik değerlerinin karşılaştırılmasında "f değeri tekniği kullanıldı ve 0.005 önellik seviyesi kabul edildi. İki takımın fiziksel ve fizyolojik değerlerinin karşılaştırılmasında; Yaş, boy, ağırlık, istirahat kalp atım, sistolik ve diastolik kan basıncı, vücut yağ oranı, esneklik, aerobik güç, (MaxV02), anaerobik güç, barfiks, mekik, reaksiyon zamanı, pençe kuvveti, sırt kuvveti ve bacak kuvveti değişkenlerinin kıyaslanmasında 0.05 önemlilik seviyesinde istatistiki bir fark bulunamamıştır. 50 metre Hız'da serbest güreş milli takımı lehine anlamlı bir farklılık (P> 0.05) vardır. Sınavda ise Greko-romen takımı lehine anlamlı bir farklılık (P> 0.05) vardır. Ayrıca bu araştırma Türk güreşçilerinin yabancı elit güreşçilere oranla aynı seviyede olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
61 SUMMARY Purpose of this investigation was to compare physical and physiological capacities of frete style and greko romen national wrestling teams attending to 1996 Atlanta Olympic games. By analysing their For investigation; (Age, height, weight, rest pulse systolic and diastolic pulse.. Body fat value, flexibility, aerobic, power, (MaxV02 ), anaerobic power, speed (50 mts) Barfix, sınav, mekik reaction time, back power, leg power) physiological specs were selected. These traits were tested on 6 freestyle wrestler from national wrestling team, (52, 57, 68, 74 82, 130 kgs) and 7 Greco-romen wrestlers from national team. (48,57,62,68,74,82,90 kgs) total 13 wrestlers. For compranng of Olympic free style and greco romen wrestling teams t. value technique was used at 0.05 probabilits level. Age, heght, weight, rost. Pulse, Aerobic power (MaxV02 ), Anaerobic power, back power and leg power values were notsigniticant at 0.05 probability level. There was a meaningful! difference (P> 0.05) for teh speed of 50 mts. at the free style wrestling team. At the exam there was meaninjful differince at the Greco romen team. (P> 0.05) Results of this investigation indicated that the Turkish wrestlers are at the same level of foreign elit wrestlers.