Sanat eserlerinde melankolinin biçim ve içerik açısından incelenmesi
Examination of melancholia in art works in terms of form and content
  1. Tez No: 586105
  2. Yazar: KÜBRA ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TURAN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Melankoli, her dönem ve çağda insanların ilgisini çeken bir konu olmuştur. Melankoli hem sanat, psikoloji literatüründe oldukça geniş yer alır, hem de gündelik yaşamın bir parçasıdır. Dolayısıyla geçmişte konuyla ilgili birçok sanat eseri üretilmiş ve bugün hâlâ üretilmektedir. Bu tezin amacı, bir yandan melankoliyi bir üst başlık olarak delilik olgusu içerisinde, diğer yandan yakın veya karıştırılan kavramlarla ilişkisi içerisinde değerlendirerek sanatta temsil ediliş biçimini biçim ve içerik açısından incelemektir. Tezde öncelikle delilik ve melankoli tanımları ve tarihi üzerinde durulmuştur. Daha sonra melankoli-sanat ve sanatçı bağlamında ilişkisi, yakın ve karıştırılan konular depresyon ve nostalji gibi konulara geçilmiştir. Ayrıca Melankolinin sınıfsal olarak yeri irdelenmiş son olarak da temsillerde mekân, ışık, figür bağlamında analizler yapılmıştır. Son başlıkta melankolinin sanat eserlerindeki temsillerinde renk, ton vs. gibi biçimsel veya sosyal, psikolojik bağlantılar görsellerle birlikte incelenmiş, temsillerde figürlerin beden dillerine ve mekâna dair analizler yapılarak bir temsilin melankolik görünmesini veya kişi üzerinde melankolik etki yaratmasının nedenleri araştırılmıştır. Fakat bazı duygular ortaktır ve izleyici üzerinde ortak izlenimler de yaratabilir. Araştırmada ayrıca melankoli duygusunun temsillerine de ortak yaklaşımlar veya bakış açıları olup olmadığı bulunmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Melancholy has been a subject of interest for people of all epochs. Melancholy is widely used in both, art and psychology literature also it is a part of life. Therefore, many artworks have been produced in the past and they are still produced today. The purpose of this thesis is to examine the form and content of representation in art by evaluating melancholy in relation to close or mixed concepts in the case of madness. In this thesis, firstly the definitions and history of madness and melancholy are emphasized. Then, the relationship between melancholy-art and the artist, close and mixed subjects such as depression and nostalgia have been introduced. Also, the place of the melancholia was analyzed and finally analyzes were performed in terms of space, light and figure in representations. In the last title, melancholy in the works of art, such as color, tone, etc. , formal or social, psychological connections were examined together with the visuals, in the representations of the body language and place of the analysis by making a representation of the melancholic effect of a representation or melancholic effect on the person has been investigated. It can also create common impressions on the audience. In this research, it was tried to find whether there are common approaches or perspectives on the representations of melancholy.