Bir spor alt kültür örneği olarak karşı lig üzerine ampirik bir inceleme
An empirical research on 'karşi li̇g' as a sport subculture
- Tez No: 586118
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZİFE GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Spor, İletişim Bilimleri, Sociology, Sports, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışmanın amacı;“alt kültür”kavramının kuramsal temellendirmeleri çerçevesinde, Karşı Lig alanında yaşatılan, tarz, anlam ve pratiklerin bir kültürel form olarak alt kültür örneği olup olmadığı, Karşı Lig kültürün bir alt kültür olması durumunda ise bu tarz, anlam ve pratiklerin direniş anlamında mı üretilip, tüketildiği incelenmektedir. Nitel alan araştırması şeklinde tasarlanan bu araştırmada, veriler; katılımlı gözlem, bireysel görüşme tekniği ve odak grup görüşme tekniğiyle toplanmıştır. Toplamda 25 kişiyle görüşme gerçekleştirilmiştir. Katılımlı gözlem yöntemiyle bilgi toplamak amacıyla, 2018-2019 sezonunun ikinci devresinde lig maçlarının oynandığı Kalamış Parkı'nda bulunan halı sahalarda pazar günleri oynanan maçlar izlenmiştir. Saha kenarında yapılan etkinlikler gözlemlenmiştir. Karşı Lig'de oynayan 18 oyuncu ve maçları izlemeye gelen 2 kişiyle bireysel görüşme yapılmıştır. Çalışmanın konusu itibariyle daha detaylı tartışma ortamında bilgi toplamak amacıyla 5 kişinin katılımıyla odak grup görüşmesi gerçekleştirilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler içerik analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırmada elde etmiş olduğumuz bulgulara göre Karşı Lig ortamında oluşturulan kültürel form, bir alt kültür özelliği göstermektedir. Karşı Lig kültürünün kendine has tarz ve anlamının olduğu, yapmış oldukları eylemliklerin kendine has sosyalleşme oluşturduğu görülmüştür. Karşı Lig kültürü, üretmiş olduğu değer ve anlamlarla; egemen spor kültürü içerisinde ön plana çıkan kapitalist sistem ideolojisinin ürettiği: Tüketim, rekabet, cinsiyetçilik, milliyetçilik ve bunlara bağlı olarak geliştirilen tutum ve davranış örneklerinin yerine; bütün cinsel kimliklerin katılım gösterdiği, kazanmanın öneminin olmadığı, her türlü ayrıştırma ve ötekileştirmeden uzak, kendine has oyun biçiminin üretildiği, dayanışma esaslı, sınıf eksenli direniş söylemleri üzerine kurulmuş bir kültürel form olma özelliği göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim of this research is to examine whether styles and meanings are subculture or not and if it is, this styles and meanings are produced as an opposition. This research which has a qualitative meaning, datas collected by observation, group discussion. 25 people participated in this interview. For collecting datas on field study, 2018-2019 football matches, played in second term, are observed on Sundays in astro pitch in Kalamış Park. Activities that made outside of the pitch are observed. 18 playes and 2 fans are interviewed in a detailed way. To make it more detailed, 5 more people were involved in focus group discussion. Datas were analyzed with the method of content analyze method. According to the research,“Karşı Lig”is a subculture.“Karşı Lig”has specific socialization. The culture of“Karşı Lig”shows anti-capitalist specialities.