Sağlık hizmetlerinde nesnelerin interneti uygulamalarının kullanımı
Use of the internet of things applications in healthcare
- Tez No: 586185
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUKİYE ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Nesnelerin İnterneti (IoT) kavramı, 1999 yılında Kevin Ashton tarafından hazırlanan bir sunum sırasında kullanılmıştır. Bu kavram, belli bir protokol üzerinden benzersiz bir şekilde adreslenebilen nesnelerin kendi arasında oluşturduğu iletişim tarzını ifade etmektedir. Tanımdaki söz konusu nesneler ifadesinin içerisinde; hizmetler, insanlar, hayvanlar, her türlü cihaz vb. girmektedir. Bu çalışmanın amacı, sağlık hizmetlerinde nesnelerin interneti (IoT) uygulamalarının kullanımını belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda çalışmanın yöntemi nitel-nitel olmak üzere karma şekilde belirlenmiştir. Buna göre örnek olay monografisi ve doküman incelemesi kapsamında her iki yöntemde de amaçlı örneklem tekniği kullanılarak 11 kişi ile yarı yapılandırılmış görüşme yapılmış ve 128 adet doküman incelenmiştir. Yapılan içerik ve betimsel analizlerin neticesinde IoT'un sağlık hizmeti uygulamalarında kullanılmaya başlandığı ve bu kullanımlar sonucu önemli avantajlar elde edildiği sonucuna ulaşılmıştır. Sağlık hizmetlerinde IoT teknolojisinin kullanılması ile birlikte; her zaman ve her yerde sağlık takibi, erken teşhis ve tedavi, hızlı müdahale, kronik hastalık takibi vb. sağlık hizmeti sunumlarında kolaylık sağladığı sonuçlarına varılmıştır. Bu avantajlarla birlikte dijital ortama aktarılan verilerin yetkisiz kişilerin eline geçip kişilerin sağlık ve mahrem bilgilerine kötü niyetli saldırılar olabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Ancak blok zinciri gibi yeni önleyici sistemlerle dijital ortama aktarılan verilerin korunmasında önemli gelişmeler olduğu ile ilgili bilgiler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of the Internet of Things was used during a presentation by Kevin Ashton in 1999. This concept refers to the mode of communication between objects that can be uniquely addressed through a particular protocol. In the expression of the objects in the definition; services, people, animals, all kinds of devices etc., are included. The aim of this study is to determine the use of Internet of Things (IoT) applications in health services. For this aim, the method of the study was determined as qualitative-qualitative mixed method. In this context, semi-structured interviews were conducted with 11 people by using purposive sampling technique in both methods within the scope of case study monograph and document analysis and 128 documents were examined. As a result of the content and descriptive analyzes, it has been concluded that IoT has been used in healthcare applications and significant advantages have been obtained as a result of these uses. With the use of IoT technology in health services; anytime and anywhere health monitoring, early diagnosis and treatment, rapid intervention, chronic disease monitoring and so on. It has been concluded that it provides convenience in the provision of health services. With these advantages, it was concluded that the data transferred to the digital media could be taken into the hands of unauthorized persons and malicious attacks on their health and privacy information. However, new preventive systems such as block chain have been informed that there are significant improvements in the protection of data transferred to digital media.