Teknoparklar odağında açık inovasyon etkisi: Dokuz Eylül Teknoloji Geliştirme Bölgesi incelemesi
The impact of open innovation in focus of technoparks: Case of Dokuz Eylül Technology Development Zone
  1. Tez No: 586200
  2. Yazar: MURATCAN KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ GÖKŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi ve İnovasyon Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
İnovasyon yenilikçi ürünlerin üretilmesi veya var olan ürünlerin farklılaştırılarak geliştirilmesidir. İnovasyon süreci için büyük kapsamlı Araştırma ve Geliştirme çalışmalarına ihtiyaç duyulmaktadır. Günümüzde Ar-Ge ve inovasyon ülkelerin gelişmişlik seviyelerinin ve ekonomisinin değer kazanması açısından büyük önem taşımaktadır. Ülkemizde teknoloji geliştirme bölgeleri dahilinde yenilik ve Ar-Ge ekosisteminin gelişimi hızla, artarak devam etmektedir. Çalışmamız genel olarak Ar-Ge ve inovasyonun Dünya'daki ve Türkiye'deki durumuna gelişim süreçlerine, mevut konumuna yer vermiştir. Teknoloji geliştirme bölgelerinde Dünya ve Türkiye'deki yapılan uygulamalardan bahsedilmiştir. Çalışmanın uygulama kısmında teknoloji geliştirme bölgelerinde en fazla faaliyet gösterilen alan olan yazılım sektöründe yer alan işletmeler üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda İzmir'de yer almakta olan Dokuz Eylül Teknoloji Geliştirme bölgesinde faaliyet göstermekte olan yazılım sektöründeki işletmeler içinde açık inovasyonun etkisine yönelik bir uygulama gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın son bölümünde gerçekleştirmiş olan uygulamamada ortaya çıkan sonuçlar analiz edilerek yorumlanmıştır. Klasik istatistik yöntemlerinin yanı sıra veri madenciliği algoritmalarından apriori algoritması ve birliktelik kuralları çerçevesinde bir analiz gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Innovation is producing new products or enhancing existing products by differentiating. Comprehensive research and development studies are needed for the innovation process. Today, research & development and innovation are important concepts. In oır country, technology development zones, innovation and R&D ecosystem development continue to speed up. Our study focused on, the status of R&D and innovation in Turkey and the world, development processes and the current status.Application of technology development zones in Turkey and the world has been mentioned. Our research and application applied on software sector which is the most common enterprises in technology development zones. In this context, it has been applied on the impact of open innovation to enterprises in software sector, located in Dokuz Eylul Tecnology Development Zone in Izmir, Turkey. The application in the last part of the research has been carried out the impact of open innovation to enterprises in software sector, located in Dokuz Eylul Tecnology Development Zone. Beside classical statistical approaches, an analysis has been carried out with Apriori algorithm which is one of the data mining algorithms and association rule analysis framework.