Hûsî hareketi'nin itikâdî ve siyasî görüşleri
The beliefs and the political opinions of Husi movement
- Tez No: 586199
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SERDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Arap coğrafyası, Arap baharıyla birlikte devrimlere ve siyasî değişiklik dalgalarına tanık olmuştur. Bu değişiklikler siyasî ve dinî düzeyde birtakım hareketlerin ve partilerin ortaya çıkmasına yardımcı olmuştur. Genel olarak Arap bölgesinde ortaya çıkan bu hareketler arasında özellikle de Yemen bölgesinde Hûsî Hareketi göze çarpmaktadır. Bu hareket, Yemen toplumunda dinî, sosyal, ekonomik, politik ve entelektüel yaşamın çeşitli yönleri üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bu açıdan bakıldığında, bu çalışmada bu hareketin ortaya çıkması ve gelişmesinde etkili olan faktörlerin incelenmesi uygun görülmüştür. Bu çalışmada, Hûsî Hareketi'nin tanımı, liderleri, hedefleri, ideolojik düşüncesi, uluslararası ve bölgesel siyasî eğilimleri tartışılmıştır. Bunun yanında hareketin kuruluş, gelişim ve genişleme aşamaları ve faktörlerinin yanı sıra, tevhid, mead, adalet, imamet, ahlâk, yöneticiye karşı çıkma hususlarındaki dinî ve entelektüel görüşleri ele alınmıştır. Bu siyasî hareketin politik eğilimleri yerel, bölgesel ve uluslararası düzeyde incelenmiştir. Bu çalışmada; tümevarım yöntemi, analiz ve karşılaştırmalı yöntem uygulanılmıştır. Bu çalışma ile Hûsîler'in Zeydî Cârûdiyye'ye bağlı bir hareket olduğu sonucuna varılmıştır. Yine bu çalışmada Hûsî Hareketini karmaşık bir fenomen haline getiren düşünce ve politikaları bir araya getirilmiştir. Ayrıca, Hûsî Hareketi'nin slogan ve söylemlerinin Humeyni'nin slogan ve söylemlerinden doğduğu da anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Coinciding with the revolutions of the Arab Spring the Arab geography has witnessed political changes. These changes have led to the emergence of many political and religious movements and parties. On of these religious movements which are emergedin Yemen is Hûsî movement.This movement has a significant impact on various aspects of social, economic, political and intellectual life in the Yemeni society. From this point of view, the factors affecting the emergence and development of this movement should be examined. In this study, the definition of the movement, its leaders, its objectives, ideological content, international and regional political tendencies are discussed. In addition to the stages of establishment, development and expansion of the movement and its factors, the religious and intellectual views of tawhid, itikat, mead, justice, imam, morality and promotion of the issues of opposing the ruler were discussed. The political tendencies of this political movement have been studied at international, regional and local levels. In this study; The method of induction, history, analysis and comparative method was applied. This study concludes that Houthi Movement are related to Zaydi carudiyya. The Houthi movement brought together ideas and policies that made it a complex phenomenon. In addition, the slogans and speeches of this movement leaderis coming from the speeches and slogans of Khomeini.