Küreselleşme bağlamında 1980 sonrası İstanbul'un gelişimi
The development of İstanbul after 1980 in the context of globalization
  1. Tez No: 586208
  2. Yazar: SERDAL SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK HAMZA ERYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Küresel Şehirler ve İstanbul Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
İçinde bulunduğumuz yüzyılın en önemli vakalarından olan küreselleşme kuşkusuz çağımızın gözardı edilemez bir gerçeğidir. Henüz dinamik bir süreç olan küreselleşme şehirleride derinden etkilemektedir. Küreselleşmenin her geçen gün şehirlerde daha çok görünen yüzü şehirlerin yeniden yorumlanmasına sebep olmuş ve küresel şehir olgusunu ortaya çıkarmıştır. Bu yeni anlayış şehirleri daha bir etkili ve işlevsel hale getirmiştir. Küreselleşmenin en belirgin etkisinin göründüğü şehirlerin, küresel şehir niteliğinde değerlendirilebilmesi için bazı niteliklere ve özelliklere sahip olması gerekmektedir. Bu çalışmada üç büyük imparatorluğa başkentlik yapmış, İstanbul'da özellikle 1980'li yıllardan sonra küresel şehir olma yönünde yerel ve merkezi yönetim tarafından yapılan çalışmalar konu alınmış olup İstanbul'un küresel gelişimi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Globalization, one of the most important occurring of the current century, is undoubtedly an irrevocable fact of our time. Just like other areas, globalization as a dynamic process effect cities and changes them rapidly. As a more and more visible factor effecting cities, globalization has led to the reinterpretation of cities and revealed the phenomenon of global cities. This new understanding has made cities more effective and functional. Cities where the most obvious and formal impact of globalization can be seen must have certain qualities and characteristics in order to be considered as a global city. In this study, the works has been done by the local and central governments to transform Istanbul, which served as the capital of three major empires, to a global city and Istanbul's global development have been discussed.