Psoriazisde dar bant UVB fototerapisinde farklı doz şemaları ile ortaya çıkan etkinliğin, yan etki profilinin ve tam klinik cevap için maruz kalınan UVB dozunun karşılaştırılması
Comparison of different dose schemes in narrow band uvb phototherapy with resulting efficacy, side effect profiles and dose of UVBexposured for full clinical response in psoriasis
- Tez No: 326495
- Danışmanlar: PROF. NİHAL KUNDAKÇI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Psoriazis vulgaris tedavisinde sık olarak kullanılan dar bant UVB (DB UVB) fototerapisinde farklı doz şemalarının klinik cevabı, yan etki profilini, kümülatif UVB maruziyetini ve tedavi süresini nasıl etkilediğine dair sonuç çıkarmak amaçlanmaktadır.Gereç ve yöntem: Çalışmaya Ekim 2010-Haziran 2012 tarihleri arasında takip edilen, 18-70 yaş, 58 psoriazis vulgarisli hasta dahil edilmiştir. DB UVB fototerapisi iki standart protokole göre hastalara verilmiştir. Bir grubta (MED grubu) minimal eritem dozuna göre başlangıç dozu hesaplanarak ilk seansta uygulanmış olup sonraki seanslarda %20'lik doz artışlarına gidilmişken diğer grupta (deri tipi grubu) başlangıç dozları ve doz artışları deri tiplerine göre belirlenmiş sabit dozlarda uygulanmıştır.Bulgular: MED grubuna 27, deri tipi grubuna ise 24 hasta alınmıştır. Gruplar arasında başlangıç PAŞİ'ine göre %75 iyileşme saptandığında toplam DB UVB dozu, başlangıç PAŞİ'ine göre %90 iyileşme saptandığında uygulanmış olan toplam seans sayıları, hastalara verilen toplam DB UVB dozları açısından iki grup arasında istatistiksel bir fark saptanmamıştır (tüm veriler için p>0.05). Ayrıca gruplar arasında yan etki profili açısından da istatistiksel bir fark gözlenmemiştir (P>0.05). Hastaların başlangıç PAŞİ'ine göre %75 iyileşme saptandığında uygulanmış olan toplam seans sayıları arasında ise istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (MED ve Deri Tipi Gruplarında sırasıyla 22,00 ±11,64 ve 29,75±10,53 p=0,017).Sonuç: Bu çalışmada MED grubundaki hastaların tedaviye daha hızlı yanıt verdiği gözlenmiştir. Toplam DB UVB dozu, toplam tedavi seansı ve yan etki açısından ise bu iki tedavi protokolünün birbirlerine üstünlükleri olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to investigate the clinical response resulting with different dose schemes of narrow band UVB (NB UVB) phototherapy which commonly used in treatment of psoriasis vulgaris with side effect profile, cumulative UVB exposure and how duration of therapy was effected.Material and Method: 58 patients with psoriasis vulgaris followed between October 2010 and June 2012, aged between 18-70 years were included into study. NB UVB phototherapy was performed according to the two different standard protocols. In one group (MED group) initial NB UVB dose calculated according to minimal erythema dose and applied in first session, while 20%dose increase made in the next sessions, in the other group (skin type group), the starting dose and dose increases were determined according to skin types and applied with fixed doses.Results: 27 patients were included in MED group and 24 patients in skin type group. No statistically significant difference found between the two groups, in terms of total NB UVB dose when 75%improvement detected according to the initial Psoriasis Area Severity Index (PASI), total number of sessions at the time of 90%improvement, according to the initial PASI, total NB UVB dose that have been applied to the patients (for all datas p > 0.05). In addition, no statistically significant difference between two groups was observed in terms of side effect profile (p > 0.05). A statistically significant difference was found between total number of sessions that have been applied when 75%improvement detected according to the baseline PASI (in MED and skin type groups, 22.00 ± 11.64 j / cm2 and 29.75 ± 10.53 j / cm2 respectively, p = 0.017).Conclusion: In this study, it was observed that patients in the MED group showed a faster response to treatment. These two treatment protocols were not superior to each other in terms of total NB UVB dose, total number of treatment sessions and side effects.