Psoriasisli hastalarda asitretinin etkinliği ve tolerabilitesi
The Efficacy and tolerability of acitretine in the patients with psoriasis
  1. Tez No: 58623
  2. Yazar: SEDAT AKDENİZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET HARMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET İkinci kuşak bir retinoid olan etretinatın psoriasis ve çeşitli keratinizasyon bozukluklarının tedavisinde etkili olduğu çeşitli yayınlarda bildirilmiştir. Çalışmamızda etretinatın bir metaboliti olan asitretin ile tedavi edilen 2 eritrodermik, 2 püstüler ve 16 kronik plak tip psoriasisli hastada gözlenen klinik yanıt değerlendirilmiştir. Asitretin tedavisine eritrodermik ve püstüler psoriasis olgularında 50 mg/gün, diğer olgularda ise 30 mg/gün dozunda başlandı. Hastalar ilk üç ay iki ve daha sonra dört haftalık aralıklarla kontrole çağrıldı. Tedaviye başlamadan ve kontrollerde“Psoriasis Area and Severity Index ”( PASI Skoru ) ile klinik değerlendirme yapıldı. Tedavinin 24.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Both etretinate and its principal metabolite acitretin, are efficacious in the treatment of psoriasis and various keratinization disorders. In this study, clinical improvement of 20 patients with psoriasis who were treated with acitretin evaluated. Systemic treatment with acitretin was started with an oral daily dose of 50 mg in two patients with erytrodermic psoriasis and two patient with pustular psoriasis and 30 mg in 16 patients with chronic plaque psoriasis. The patients were examined and questioned at 2-week intervals during first three month and at 4-week intervals during three second month. The efficacy of the treatment was evaluated at the begining and follow-up examinations by PASI score ( Psoriasis Area and Severity Index ). Clinical improvement calculated by the PASI score at weeks 12 of the treatment, was % 14 in one patient, % 70+25 in other patients. All patients experienced adverse reactions; dry lips, pruritus, dryness and peeling of the skin and facial erythema were the most frequent. 36