Yaşa ve cinsiyete kalça ekleminde inklinasyon açısı, sharp açısı ve centre-edge açılarının araştırılması
According to ages sexes the study of inklination, centre-edge sharp angles in hip joint
- Tez No: 58624
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANER ZİYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Açılarının Araştırılması. Kalça eklemi insan vücudunun en çok yük taşıyan ve en önemli eklemlerindendir. Fonksiyonunu kaybetmiş ve deforme bir kalça ekleminde kalçanın anatomisi değişir. Kalça eklemindeki rahatsızlıklar röntgen analizinde ayırt edilebilir. Kalça eklemindeki açılar tek başına anlamlı olabildiği gibi beraberde değerlendirilirler. Çalışmada 500 bireyin radyogramlarından faydalanıldı. Çocuklar ve yetişkin grupta ölçüm yapıldı. Çocuklar 3 yaş ile 16 yaş, yetişkinler ise 17 yaş ile 85 yaş arasında idi. Kullanılan grafiler pelvis ön-arka grafileri idi. Çalışmada elde edilen bu grafilerde çocuklarda neck-shaft açısı ve centre-edge açılan ölçüldü. Yetişkinlerde bu iki açı ile beraber Sharp açısıda ölçüldü. Tüm yaş gruplarının açısal değerleri kendi aralarında t testi kullanılarak karşılaştırıldı. Cinsiyete göre tüm açılar değerlendirildi. Sonuç olarak tüm açı değerleri literatürlerle uyumlu bulundu, ölçülen açı değerleri arasında patolojik açı değerine rastlanmadı. 38
Özet (Çeviri)
According to Ages and Sexes The Study of İnklination, Neck-Shaft and Sharp Angles in Hip Joint Hip joint is the most important joint that carries so much load of the body. The hip anatomy changes in a deformed and unfunctional hip joint can be determined in röntgenography. They can also be considered together. In this study, 500 patients radiographs were used. Measurement were done in the group of children and adults. Children were 3-16 years old and adults were 17-85 years old. Pelvic back and front graphs were used. In these graphs, neck-shaft and centre-edge angles were used in the children. In the adults, Sharp angle was measured with these two angles. Anguler values of all age groups were compared by using T test. According to the sex, all angles were evaluated. As a result, all angle values were suitable with literature. Between these measurements, any pathologic angle value wasn' t seen. 39