Farklı tempolardaki müziğin genç kadınlarda aerobik performansa etkisi
Effects of different music tempo on aerobic performance in young women
- Tez No: 586232
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİM SÖZBİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmaya düzenli menstrüasyon döngüye sahip 24 kadın gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılar, çapraz deney deseniyle denemeleri rastgele olarak atanmış ve denemeleri 48 saat aralıklarla luteal fazda gerçekleştirmişlerdir. Katılımcılar, farklı tempolarda müzik dinledikleri sırada koşu bandında yapılan maksimal aerobik performansı belirlendiği Bruce protokolünü uygulamışlardır. Her denemede katılımcılar rastgele olarak; yüksek-tempo müzik (YTM), orta-tempo müzik (OTM) ve müziksiz (kontrol grubu (KONG)) olarak Bruce protokolüne katılmışlardır. Her denemeye ait aerobik performans [maksimal oksijen kullanım kapasitesine ulaşma zamanı (VO2maks-zaman), maksimal koşu zamanı (Koşumaks-zaman)] ve fizyolojik cevaplara [maksimal oksijen tüketimi (VO2maks), solunum değişim oranı 0.85 (SDO0.85-zaman) ve 1.00 zamanları (SDO1.00-zaman), maksimal ventilasyon (Vmaks), 3.-6.-9. dakikadalardaki kalp atım hızları (KAH3dk-KAH6dk-KAH9dk), maksimal kalp atım hızı (KAHmaks) ve maksimal solunum frekansı (SFmaks)] ait veriler kayıt edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Twenty four participants who have regular menstrual cycle volunteered to participate in this study. The order of the trials was assigned to the participants in a randomized cross-over design and all measurements were taken in 48 hours apart in luteal phase. Participants were exposed to three trials for Bruce Protocol with different music tempo. The music conditions for each trial were randomised between fast-tempo music (FTM-140 beat per minute (bpm)), medium-tempo music (MTM-120 bpm) and no-music control (NM). Aerobic performance [maximum oxygen consumption time (VO2max-time), maximum running time (Rmax-time)] and physiological [maximum oxygen consumption (VO2max), time of respiratory exchange ratio 0.85 (RER0.85-time), time of respiratory exchange ratio 1.00 (RER1.00-time), maximum ventilation (Vmax), heart rate at 3 minutes (HR3min), 6 minutes (HR6min), 9 minutes (HR9min), maximum heart rate (HRmax) and maximum breathing frequencies (BFmax)] data were collected for each trial.