Lomber disk herni ameliyatı olan hastaların ağrı ve konfor düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between pain and comfort levels of lumbar disc hernia surgery patients
- Tez No: 586234
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Araştırma lomber disk herni ameliyatı olan hastaların ağrı ve konfor düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yapıldı.Materyal ve Metot: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikte olan bu araştırma Kasım 2018 – Eylül 2019 tarihleri arasında, Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin Cerrahi Klinikleri'nde yürütüldü. Araştırmanın evrenini sözü edilen kliniklerde lomber disk herni ameliyatı olan yetişkin hastalar oluşturdu. Örneklemi ise bu hastalar arasından olasılıksız gelişigüzel örnekleme yöntemiyle seçilen, araştırmaya alınma kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan 180 hasta oluşturdu. Veriler ameliyat sonrası 1. günde yüz yüze görüşme yöntemi ile araştırmacı tarafından toplandı. Hastaların tanıtıcı özelliklerini belirlemek için Hasta Tanıtım Formu, ağrı düzeyini belirlemek için Sayısal Ağrı Ölçeği, konfor düzeyini belirlemek amacıyla da Perianestezi Konfor Ölçeği kullanıldı. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, t testi, Mann Whitney U testi, Cronbach's Alpha, Kruskal Wallis Varyans Analizi, Ki-kare ve korrelasyon testleri kullanıldı.Bulgular: Araştırmaya katılan hastaların konfor düzeyi iyi (4.28±0.46), ağrı düzeyi orta (6.20±1.90) olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the relationship between pain and comfort levels in patients with lumbar disc herniation surgery.Material and method: This descriptive and relationship-seeking study was conducted between November 2018 – September 2019 at Malatya Training and Research Hospital Neurosurgery Clinics. The population of the study consisted of adult patients with lumbar disc hernia surgery in the aforementioned clinics. The sample consisted of 180 patients selected among these patients by random sampling method who meet the criteria for admission and are willing to participate in the study. Data were collected by the researcher by face to face interview on the first postoperative day. Patient Identification Form was used to determine the descriptive characteristics of the patients, Numerical Pain Scale was used to determine the pain level, and Perianesthesia Comfort Scale was used to determine the comfort level. Number, percentage, mean, standard deviation, t test, Mann Whitney U test, Cronbach's Alpha, Kruskal Wallis Analysis of Variance, Chi-square and correlation tests were used for statistical evaluation of the data. Results: The patients comfort level was good (4.28±0.46) and the pain level was moderate (6.20±1.90). There was a weak negative correlation between pain and comfort levels of patients.