Toplumsallaşma kurumlarının yükseköğretim öğrencilerinin siyasal toplumsallaşmasına etkisi
The effect of socialization institutions to political socialization higher education students
- Tez No: 586235
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Sosyalleşme; bireylere toplumdaki temel davranış yollarını, kurallarını, ilişkilerini öğreterek bireylerin sosyal bir varlık haline gelmesini sağlayan, süreklilik içinde gelişen yaşamın önemli aşamasını oluşturan bir kavramdır. Siyasal toplumsallaşma kavramı ise, toplumsallaşmanın siyasal boyutuyla ilgilidir. Aile, eğitim, din, arkadaşlık grupları ve kitle iletişim araçları/bilişim ağları önemli toplumsallaşma kurumları arasında yer almaktadır. İktidarı elinde bulunduran hükümetler, varlıklarını devam ettirmek isterler. Bunu başarmanın yollarından birisi, toplumun kendi istekleri doğrultusunda hareket etmesini sağlamaktır. Bu noktada toplumsallaşma kurumları, iktidarların toplumu kendi idealleri etrafında toplaması için önemli köprülerdir. Siyasal iktidar; aileyi, eğitimi, dini, kitle iletişim araçları ve bilişim ağları, arkadaşlık grupları üzerinden hedeflerine ulaşmayı arzulamaktadır. Bu çalışmanın konusu ''Toplumsallaşma Kurumlarının Yükseköğretim Öğrencilerinin Siyasal Toplumsallaşmasına Etkisi''dir. Çalışma kapsamında, toplumsallaşma kurumlarının yükseköğretim öğrencileri üzerindeki siyasal etkisi tespit edilmek amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, üniversite öğrencilerinin toplumsallaşma kurumları ile ilgili anket sorularına verdikleri cevaplar incelenmiştir. Bu çalışmanın sonucunda, toplumsallaşma kurumlarının Akdeniz Üniversitesi örneğinde öğrenciler üzerinde siyasal toplumsallaşmaya katkı sağladığı neticesine ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
Socializing; ıt is a concept that constitutes an important stage of both individual and social life, besides; it refers to a process that is individual and social. The concept of political socialization is related to The political dimension of socialization. Family, education, friendship and mass media/information networks are among the most important socialization institutions. Governments that hold the power want to continue their power. The way to achieve this is to enable the society to act in line with its own ideologies. At this point, socialization institutions are important bridges for gathering society around their ideals. Potency goverment desires to reach its goals by using family, education, mass media, friendship groups. The subject of this study is '' The Effect of Socialization Institutions to Political Socialization Higher Education Students''. In this study, it was aimed to determine the effect of socialization institutions on university students. In study, the answers of the university students to the questionnaires about the socialization institutions were examined. As a result of this study, it was concluded that socialization institutions were effective as an example of the students of Akdeniz University.