Popülist kalkınma söyleminin sağ ideolojiye yakın yazılı basında kurgulanışı
The fictionalisation of populist development discourse at the printed media that close to the right ideology
  1. Tez No: 586244
  2. Yazar: MEHMET ŞEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT YÜCEBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Toplumsal Dönüşüm Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Türkiye'de çok partili hayata geçiş ile birlikte iktidara gelen sağ parti ve siyasetçiler, genellikle icraatlarını“kalkınmacılık”söylemi ile sunarak geniş halk kesimlerinin desteğini kazanmaya çalıştılar. 1980'lerden itibaren neo-liberalizmin etkisiyle oluşan yeni sağ ideolojide ise kalkınma söylemi; hizmet, mega projeler, teknoloji ağırlıklı sanayileşme, büyüme vb. ifadelerle daha da popülist bir durum alarak siyasal meşruluk kazanmıştır. Bu yönüyle yeni sağ siyaset, kalkınmacılık anlayışıyla ideolojiler ve partiler üstü bir konuma sahip olma iddiasındadır. Bu noktada tezin amacı da kalkınmacılık söyleminin siyasal popülizm ile bağlarını incelemek ve bunların sağ görüşe yakın basın aracılığı ile siyaset üstü bir alan olarak konumlandırılışını ele almaktır. Çalışmanın amacını gerçekleştirmek için sağ ideolojiye yakın yazılı basında çıkan haberlerin ne şekilde üretildiği“eleştirel söylem analizi”yöntemi ile açıklanmaya çalışılmıştır. Söylem analiziyle, sağ ideolojiye yakın yazılı basında kalkınmacılık söyleminin yeniden üretilmesi ile toplumda oluşturulmaya çalışılan siyaset algısının tartışılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, right parties and politiciant that come into power with the transition to a multi-party system,generally tried to get support from the vast majority of public by serving their practices with the ''developmentalism'' discourse.From 1980's developmentalism discourse of the new right ideology that come into being with the effect of neoliberalism gained political legitimacy by being more and more populist with the statements like; ministration, mega projects, technology based industrialization, growth, etc.From this point of view, new right ideology claims to have a position over parties and ideologies with its understanding of developmentalism. At this point, the aim of the study is to analyse the connection of the developmentalism discourse and political populism and to deal with their being positioned as an over political area by mass media that close to the right ideology. To reach the aim of the study,how the news in the printed media that is close to the right ideology produced is tried to be explained with the method of ''critical discourse analysis'' .With the discourse analysis, it is aimed to be discussed that the creation of the perception of politics in society with the reproduction of developmentalism discourse at the mass media that close to the right ideology.