Right-wing populist governments' rhetorical framing of economic inequality: The Cases of BJP in India and AKP in Turkey
Sağ popülist hükümetlerin ekonomik eşitsizliğe değinme biçimleri: Hindistan'da BJP ve Türkiye'de AKP vakaları
- Tez No: 594701
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR ZİYA ÖNİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Sağ popülist hükümetler (SPH'ler) artan ekonomik eşitsizliği ne şekilde ifade ederler? SPH'lerin eşitsizlik tasvirlerinde sağ popülizmin oynadığı rol nedir? Bu hükümetler tartışmayı ekonomik eşitsizlikten uzaklaştırıp, ekonomiyle ilgili hangi konulara odaklanırlar? Popülizm çalışmaları ekonomik eşitsizlikle alakalı kaygıları çoğunlukla sol popülizmle bağdaştırdıkları için, literatürde sağ popülizmin eşitsizliğe yaklaşım ve değinme biçimleri çoğunlukla göz ardı edilmiştir. Halbuki özellikle Küresel Güney'de, artan ekonomik eşitsizlik ve SPH'lerin yolları kesişmekte ve bu kesişimleri görmezden gelmek zorlaşmaktadır. Eşitsizliği tartışma ve ifade etme biçimlerini ele alan araştırmalar da sağ popülist söylemin ekonomik eşitsizliği anlamlandırma ve ifade etme üzerine muhtemel etkilerini incelemede yetersiz kalmaktadır. Bu tez, SPH'lerin ekonomik eşitsizliğe değinme ve onu tartışma biçimlerini analiz ederek literatürdeki bu açığı doldurmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla, Hindistan'da BJP ile Türkiye'de AKP 'En Farklı Sistemler Tasarımı' vakaları olarak karşılaştırmalı şekilde incelemektedir. Tezin hipotezlerini test etmek üzere Modi ve Erdoğan'ın resmi açıklamaları ile BJP ve AKP'nin seçim beyannameleri içerik analizi metodu benimsenerek incelenmiştir. Sonuç olarak, SPH'lerin ekonomik eşitsizlikten bahsederken sıklıkla ahlaki suçlama ile bireyselleştirme ve fırsat eşitliği temalarını kullandıkları ve eşitsizlik terimini bir 'şemsiye tabir' şeklinde kullanarak yoksulluğu azaltmadaki başarılarını öne çıkardıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
How do right-wing populist governments (RPGs) address and frame high levels of economic inequality? What role does right-wing populism play in the depiction of inequality? Which economic themes are focused on to divert the discussion from the issue? As populism studies usually associate concerns for economic distribution with left-wing versions of the phenomenon, the way RPGs address inequality has been mostly neglected. The literature on the framing of inequality also provides only limited anticipation regarding the possible effects of right-wing populist rhetoric on the issue. However, the intersection of RPGs and high levels of economic inequality has become a phenomenon that is difficult to overlook in the global South. This thesis provides an analysis of RPGs' framing of economic inequality. For this purpose, BJP in India and AKP in Turkey are utilized as the two cases of a 'Most Different Systems Design'. I examine Modi and Erdoğan's official statements as well as their respective political parties' election manifestos by adopting content analysis methodology to test the hypotheses of this thesis. Overall, I argue that RPGs utilize moral blaming, individualizing, and equality of opportunity frames; and they consistently emphasize their success in poverty alleviation while addressing economic inequality which they use as an umbrella term.