The reconversion of Hagia Sophia into a mosque as a case of right-wing populism in contemporary Türkiye
Günümüz Türkiye'sinde sağ popülizm örneği olarak Ayasofya'nın camiye dönüştürülmesi̇
  1. Tez No: 905956
  2. Yazar: AYÇE İDİL ATAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYÇA ERGUN ÖZBOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Mevcut tez, 2020 yılında Türkiye'de Ayasofya'nın yeniden camiye dönüştürülmesini sağ popülizm çerçevesinde analiz etmektedir. Dönüşüm, iktidarda olan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin politikaları ve Türkiye'deki daha geniş sosyo-politik bağlam çerçevesinde tartışılacaktır. Çalışma, iki farklı kaynaktan, meclis tutanakları ve medya konuşmalarından elde edilen siyasi metin ve konuşmaların söylemsel analizini yapmak için eleştirel söylem analizini benimsemiştir. Çalışmanın temel amacı, Ayasofya'yı çevreleyen siyasi söylemi kültürel, siyasi ve sembolik anlamlarıyla ilişkili olarak eleştirel bir şekilde değerlendirmektir. Dolayısıyla, yeniden dönüşümün siyasi söylem üzerinden tasviri, AKP'nin süregelen popülist politikalarına göre tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the reconversion of Hagia Sophia into a mosque in Türkiye in 2020 in the framework of right-wing populism. The reconversion will be discussed regarding the politics of the ruling Justice and Development Party and the broader socio-political context in Türkiye. The study has adopted the critical discourse analysis to conduct a textual analysis of the political text and talk obtained from two different sources, parliamentary proceedings, and media speeches regarding the reconversion. The study's main aim is to critically evaluate the political discourse surrounding the Hagia Sophia in relation to its cultural, political, and symbolic meanings. Hence, the portrayal of the reconversion through the political discourse will be discussed according to the JDP's ongoing populist politics.